Спалені шини і сутички з поліцією: у Чорногорії спалахнули протести через інтронізацію сербського митрополита
У Чорногорії 4 і 5 вересня спалахнули протести через сходження на престол митрополита Сербської православної церкви Іоанікія. Наймасовіші протести тривали у місті Цетинє, де й відбувалася інтронізація.
Про це повідомляє «Радіо Свобода».
Іоанікія обрали митрополитом Чорногорії наприкінці травня 2021 року після того, як попередник Амфілохія помер через коронавірус. Однак оголошення про інтронізацію викликало напруженість між етнічними чорногорцями та сербами.
Місто Цетинє вважається культурно-історичним центром етнічних чорногорців, які становлять 90% місцевого населення. Як пишуть журналісти, загалом у країні проживають 45% етнічних чорногорців та 29% етнічних сербів.
4 вересня протестувальники намагалися завадити приїзду майбутнього митрополита. Зокрема сталися сутички з поліцією.
Демонстранти встановлювали барикади на в'їздах до міста з Подгоріци та Будви. Деякі люди залишалися на барикадах цілу ніч, 5 вересня вони підпалили шини на дорозі. До барикад також вийшов президент Чорногорії у 2003-2018 роках Филип Вуянович.
Нинішній президент Міло Джуканович та деякі члени опозиції з 4 вересня перебувають у Цетинє.
Навколо монастиря, де мала відбутися інтронізація, посилили охорону. Біля будівлі зібралися протестувальники, поліція застосувала сльозогінний газ та гумові кулі. Через деякий час протестувальники відступили від площі, хоча і знесли огорожі біля монастиря.
Попри протести Іоанікій став митрополитом.
Чорногорія здобула незалежність у 2006 році, але основною релігійною установою у країні залишається Сербська православна церква. Деякі громадяни вимагають утворити свою православну церкву.
Автокефалію чорногорської церкви скасували сто років тому, коли Чорногорія стала частиною колишнього королівства Югославія.
Наразі у Чорногорії переважно просербський уряд, оскільки за нього голосували здебільшого просербські партії, які здобули місця у парламенті у 2020 році. Прем'єр-міністр Здравко Кривокапич та деякі міністри Чорногорії, близькі до Сербської церкви, підтримали Іонікія.