Спартак Суббота опублікував відео, у якому заперечує інформацію з розслідування про нього. Що він сказав

Блогер Спартак Суббота спробував заперечити інформацію з розслідування про те, що він міг брехати про факти зі своєї біографії.

8-хвилинне відео він опублікував на своєму YouTube-каналі.

Розслідування про Субботу психотерапевт Ілля Полудьонний опублікував місяць тому. У матеріалі він поставив під сумнів низку фактів про Субботу, зокрема про його освіту.

Суббота стверджував, що навчався в Національному медичному університеті імені Богомольця. У медіа та на ресурсах із пошуку лікарів Субботу представляли як психіатра або медичного психолога. Однак Субботу (під іменем Олександр) знайшли у списку абітурієнтів 2009 року до Національного педагогічного університету імені Драгоманова на спеціальність «психологія». Більше про розслідування та освіту Субботи читайте в нашому матеріалі.

27 квітня Національний медичний університет імені Богомольця повідомив «Бабелю», що не має інформації про освіту блогера Спартака Субботи.

Що ж сказав Суббота про свою освіту?

У відео він у руках тримав папірці, схожі на дипломи. Але розібрати, що на них написано, неможливо. Тож він вставив при монтажі відео відскановані документи поверх того, що він тримає у руках.

Суббота жодним чином не прокоментував інформацію про навчання в університеті Богомольця. А диплом бакалавра згадав побіжно: «Дякую незалежним ЗМІ, завдяки яким ви вже побачили диплом бакалавра "психологія"». Яке медіа опублікувало таку інформацію та який виш видав йому диплом, Суббота не назвав.

Медіа Telegraf лише опублікувало відповідь із університету Драгоманова, де підтверджували, що у них справді навчався Олександр Суббота. Хоча блогер переконує, що його ім'я завжди було Спартак.

Водночас Суббота показав диплом «магістра» в Університеті Ніцци (раніше — Університет Софії-Антиполіс). Будь-які міжнародні дипломи автоматично не прирівнюються до дипломів українського зразка, їх треба Процедура підтвердження наявності законної сили іноземних документів про освіту на території Українинострифікувати. Суббота запевнив, що він нострифікував освіту, прикріпивши свідоцтво про це від Міносвіти.

У розслідування також ішлося, що майже п'ять років Суббота публічно позиціювався як кандидат психологічних наук, але не мав цього ступеня. Так, Міносвіти видало наказ про присудження наукового ступеня кандидата наук лише у квітні 2022 року.

У відео Суббота лише надав скриншот своєї кандидатської роботи, не вказавши, коли він здобув ступінь.

Додаткові дипломи

Суббота також показав низку дипломів про проходження програми з когнітивно-поведінкової терапії. У розслідуванні було зауваження, що аби називатися когнітивно-поведінковим терапевтом, потрібно пройти акредитацію.

В іншому випадку потрібно вказувати: «Я є психологом, який працює в когнітивно-поведінковій терапії». У розслідуванні йшлося, що є Суббота не є акредитованим терапевтом. У відео він не надав доказів акредитації, лише сертифікат про допуск до клінічної практики.

Суббота підтвердив, що не є членом Асоціації когнітивно-поведінкових терапевтів України, бо відмовився платити членські внески. Але він запевняє, що є членом міжнародних об'єднань, зокрема членом громадської організації The Academy of Cognitive & Behavioral Therapies.

Наукові публікації

У розслідуванні йшлося, що Суббота лише у грудні 2022-го повідомив, що почав викладати свої роботи в науковій базі researchgate. У базах, зокрема Scopus і Google Академія, Субботу не знайшли.

У відео блогер сказав, що у Scopus його не знайшли, бо для того, щоби переглянути його публікації, потрібно авторизуватися. Він показав скриншот свого профілю, на якому видно дві його робити, що позначені як Дослідження, яке ще не було рецензоване незалежними експертами й може бути змінене до остаточної публікаціїпрепринт. Вказано, що він публікується від установи National Institute of Science Education, Ukraine. Ми не знайшли установи в Україні, яка так називалась би. Але, можливо, йдеться про Інститут педагогіки Національної академії педагогічних наук України.

Зазначимо, що у базі Scopus можна без реєстрації знайти профілі таких науковців як Ален Аспе та Сванте Пеебу, які є нобелівськими лауреатами 2022 року. А от профіль Субботи знайти не вдалося.

Блогер зазначив, що в нього є профіль у базі SSRN. Раніше вона була відома як Мережа досліджень соціальних наук, що є сховищем препринтів. На цьому ресурсі вдалося знайти три роботи Спартака.

Що ще сказав Суббота?

Під час всього відео він побіжно згадував Іллю Полудьонного, який опублікував розслідування. Зокрема, Суббота заявив, що не буде витрачати сім місяців на підготовку відео, бо в нього «не настільки пригнічене лібідо», натякаючи на свого викривача.

Він також заперечив свій зв'язок із ОПЗЖ. Крім того, Суббота відкинув, що був обізнаний у політиці, бо працював як політичний психолог. Запевняючи, що політичні психологи вивчають психологію мас, настрої виборців.

А що з його ім'ям?

Полудьонний заявляв, що Суббота змінив ім'я з Олександра на Спартак. Зміна імені не заборонена законодавством, однак блогер запевняв, що це його справжнє ім'я. Він дотримувався своєї позиції і після виходу розслідування. Він навіть опублікував скан свідоцтва у Telegram-каналі. У соцмережах помітили, що свідоцтво має ознаки підробки. Зараз документа немає на каналі блогера.

У відео Суббота не коментує своє ім'я. Однак він посилається на «незалежні ЗМІ», які опублікували його диплом. А в повідомленнях медіа фігурувало лише ім'я Олександр.

Ще трохи про розслідування

Суббота був співведучим «Подкасту терапія», що був одним із найпопулярніших українських подкастів. На нього були підписані понад 531 тисяча користувачів, але на момент написання новини там 498 тисячі підписників. Проєкт посідав перші місця в українському чарті в Apple Podcasts, а в YouTube регулярно набирав сотні тисяч переглядів.

У цьому подкасті Суббота та український актор і комік Євген Янович обговорювали здебільшого психологію, інколи відволікаючись на інші теми. Янович 12 квітня оголосив про закриття проєкту. Однак Суббота вирішив самостійно продовжити проєкт.

Також Суббота популярний завдяки участі в інших ініціативах. Наприклад, 2020 року він спільно з Міністерством охорони здоров'я запустив проєкт «Розкажи мені», у якому давав людям поради під час карантину.

Українське видавництво «Віхола» 13 квітня заявило, що припиняє співпрацю з блогером Спартаком Субботою. Вперше його книжку видали у 2021 році. Тираж становив дві тисячі примірників.