Співробітники ООН в Іраку вимагають хабарі у бізнесменів — Guardian

Співробітники ООН, які працюють в Іраку, нібито вимагають хабарі за допомогу бізнесменам в отриманні контрактів на проєкти післявоєнної реконструкції країни.

Таке виявило розслідування Guardian.

Проблеми корупції та неефективного управління видання виявило у Фонді фінансування для стабілізації Іраку, який Програма розвитку ООН (ПРООН) запустила у 2015 році, а донори підтримали 1,5 мільярда доларів.

Спілкування з понад двома десятками чинних і колишніх співробітників ООН, підрядників, іракських і західних посадовців свідчать про те, що ООН підживлює культуру хабарництва, яка пронизала іракське суспільство після повалення Саддама Хусейна у 2003 році.

Guardian виявив, що співробітники ПРООН вимагали хабарі в розмірі до 15% від вартості контракту. За це працівник допомагав бізнесмену орієнтуватися в складній системі торгів ПРООН, щоб переконатися, що він пройшов процес перевірки.

«Ніхто не може отримати контракт без оплати. У цій країні немає нічого, що можна отримати, не заплативши ні уряду, ні ПРООН», — сказав один з підрядників, у якого співробітники ООН вимагали хабарі.

Один зі співробітників ПРООН зізнався, що угоди укладалися особисто, а не на папері, щоб уникнути розкриття хабарництва. При цьому впливові іракці іноді виступали посередниками й також «брали частку відкату».

Урядовці, яким ПРООН довірила нагляд за будівельними проєктами, також використовували свої повноваження для вимагання хабарів у компаній в обмін на підписання завершених проєктів. Двоє підрядників розповіли, що їх змусили зробити такі платежі.

За словами співрозмовників Guardian, працівники ООН хотіли «зберегти свої зручні зарплати», тож вступили в змову з урядовцями, які отримували фінансову вигоду, щоб визначити нові проєкти. А у звітах про хід роботи прикрашали результати, щоб виправдати більше фінансування.

Офіційно ПРООН заявила, що дуже серйозно ставиться до звинувачень у корупції та відсутності прозорості та має «нульову терпимість до шахрайства та корупції».

Більше контексту

З моменту війни в Іраці під проводом США у 2003 році міжнародна спільнота направила Іраку мільярди доларів допомоги. Через 20 років країна все ще страждає від поганих послуг та інфраструктури попри те, що вона є четвертим за величиною виробником нафти у світі та отримала рекордні 115 мільярдів доларів доходів від нафти минулого року.

Корупцію та відкати називають «основою життя політики в Іраку», тому ООН безпосередньо здійснює проєкти, обіцяючи більшу прозорість, ніж місцеві установи. В ООН запевняли, що мають «внутрішні механізми, які запобігають і виявляють корупцію та погане управління».

ПРООН стверджує, що покращила життя 8,9 мільйона іракців — п’ятої частини населення країни. Але розслідування Guardian свідчить про те, що ці цифри могли бути завищеними.