США вимагають від Туреччини відмовитись від російських комплексів С-400 до серпня

США вимагають від Туреччини, аби вона відмовилася від придбання російських зенітно—ракетних комплексів С—400 до 31 липня. У разі невиконання вимоги США обіцяють припинити співпрацю у виробництві винищувачів F—35 та навчанні турецьких пілотів керуванню ними.

Про це заявила заступниця міністра оборони США з матеріально-технічного забезпечення Еллен Лорд, повідомляє Deutche Welle.

Нині Туреччина є одним з головних партнерів США у програмі виробництва винищувачів F-35 — найдорожчій програмі Пентагону загальною вартістю понад 428 мільярдів доларів. Окрім виготовлення компонентів винищувачів, Туреччина також хоче придбати близько 100 літаків.

Сполучені Штати та інші країни НАТО стурбовані через те, що Росія за допомогою поставлених Туреччині комплексів може отримати інформацію про літаки альянсу.

6 червня виконувач обов’язків міністра оборони США Патрік Шанахан вже зробив попередження своєму турецькому колезі, заявивши, що у Туреччини «ще є час змінити курс щодо С-400».

«Крім створення загрози для безпеки таких платформ, як F-35, придбання Туреччиною комплексів С-400 стане на заваді можливості вашої країни розвивати або підтримувати співпрацю з США і в рамках НАТО, призведе до надмірної стратегічної та економічної залежності Туреччини від Росії та підірве досить ефективну оборонну промисловість Туреччини і її амбітні цілі в сфері розвитку», — попередив Шанахан.

Не зважаючи на попередження США президент Туреччини Реджеп Тайіп Ердоган нещодавно знову заявив, що його уряд не відмовиться від придбання комплексів С-400, перші з яких мають надійти до Туреччини в червні чи липні.

Нагадаємо:

  • 7 червня США скоротили підготовку турецьких пілотів F-35 через закупівлю Анкарою С-400 у Росії.
  • Американські чиновники наполягають на скасуванні угоди на С-400 на 2,5 млрд доларів між Росією і Туреччиною, пояснюючи це тим, що винищувачі F-35 можуть стати уразливими для російських систем протиповітряної оборони. Як альтернативу Вашингтон запропонував Анкарі американську систему Patriot, проте влада Туреччини не стала скасовувати домовленостей із Москвою.
  • На початку квітня США припинили поставляти Туреччині деталі для F-35.
  • 2 серпня 2017 року президент США Дональд Трамп підписав так званий закон «Про протидію противникам Америки за допомогою санкцій» (CAATSA). Серед іншого, він передбачає санкції для партнерів російського «Рособоронекспорту» за суттєві угоди. Так, за цим законом міністерство фінансів США 20 вересня 2018 року ввело санкції проти департаменту підготовки військ і постачання Центральної військової ради Китаю та його керівника Лі Шанфу за угоди із Рособоронекспортом. Причиною стала угода про купівлю Китаєм 10 російських винищувачів Су-35 та ракетних систем С-400.

/Олександр Стебницький