Міністерство оборони США призупинило контракти на постачання обладнання для винищувачів F-35 Туреччині, через те, що країна уклала контракт на придбання системи протиповітряної оборони С-400 у Росії.

Про це повідомляє Reuters з посиланням на офіційну заяву Міноборони США.

Зокрема, у США засуджують військову співпрацю Туреччини з Росією та вважають, що С-400 може «скомпрометувати безпеку винищувачів F-35», які напередодні США поставили Туреччині.

Обладнання, постачання якого наразі призупинили у США, пов’язане передусім з навчанням пілотів винищувачів. Це перший випадок в історії, коли США призупиняють військову співпрацю з іншою країною-членом НАТО.

Нагадаємо, що між Туреччиною та США наразі напружені стосунки через низку розбіжностей, пов’язаних з вимогою Туреччини екстрадувати опозиційного лідера країна пастора Ендрю Брансона, а також через різні погляди на політику на Близькому Сході та відносини з Росією.

Так, через напружені стосунки зі США та популістичну політики чинної влади Туреччини, економіка країни наприкінці 2018 року увійшла в рецесію, тобто в країні почалася економічна криза. Також в країні впала національна валюта.

Раніше в Туреччині заявили, що девальвацію ліри «спровокували» дописи в соцмережах.

Нагадаємо, на знецінення ліри вплинув конфлікт між США та Туреччиною, який виник через арешт у Туреччині американського пастора Ендрю Брансона.

Через переслідування Брансона США на початку серпня ввели санкції проти двох турецьких міністрів. Це перший випадок в історії, коли під санкції Вашингтона потрапили вищі посадові особи країни НАТО.

Через кілька днів після цього президент США Дональд Трамп  підвищив мита на турецьку сталь і алюміній. На тлі погіршення відносин зі США курс турецької ліри за декілька днів впав на 25%.

Зі свого боку Ердоган закликав владу США змінити ставлення до Туреччини, пригрозивши пошуком нових союзників. Він оголосив про бойкот електроніки зі США та підписав указ про підвищення мит на товари зі США.

Також Туреччина направила скаргу проти США до Світової організації торгівлі.

15 серпня суд у Туреччині відмовився відпустити Брансона з-під домашнього арешту.

Президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган заявив, що Туреччина не змінить позицію щодо арешту американського пастора.

США пригрозили Туреччині новими санкціями через справу пастора Брансона.

Поділитись: