США завершать бойову місію в Іраку до кінця 2021 року. Американці допомагали іракцям боротися з «Ісламською державою»

Президент США Джо Байден на зустрічі з прем’єр—міністром Іраку Мустафою Аль—Казимі в понеділок, 26 липня, оголосив про завершення американськими військовими всіх операцій на іракській території до кінця 2021 року.

Про це повідомляє Associated Press.

На території Іраку наразі перебувають близько 2 500 американських військових. Контингент увів ще Джордж Буш-молодший у 2003 році для боротьби з владою Саддама Хусейна, якого США звинувачували в тероризмі, розробці зброї масового знищення й порушенні прав людини.

До 2011 року американські війська вивели на тлі повалення влади Хусейна, але у 2014 році місію поновили — вона допомагала іракським військовим у боротьбі з терористичною організацією «Ісламська держава», знищення якої Багдад оголосив у 2017 році.

«Наша спільна боротьба проти ІДІЛ є важливою для стабільності регіону, і наша співпраця у сфері контртероризму продовжиться навіть після переходу до наступного її етапу», — заявив Байден на зустрічі з Аль-Казимі.

Президент США зазначив, що Америка буде й надалі допомагати в підготовці іракських військових і боротьбі з залишками «Ісламської держави». «Але до кінця року ми вже не братимемо участі в активних бойових діях», — додав він.

Своєю чергою прем’єр-міністр Іраку заявив, що «Америка допомогла Іраку» подолати ІДІЛ, а відносини обох країн «міцні як ніколи». Він наголосив, що на території країни більше не потрібні іноземні війська.

Ця вимога протягом останніх кількох років — важливий складник іракської політики. Адже сусідом Іраку є Іран — один із противників США на Близькому Сході не лише в контексті ядерної зброї, а й стосовно тероризму.

Іранські військові й підтримувані Багдадом парамілітарні угруповання неодноразово атакували американські військові бази та дипломатичні установи в Іраку. У січні 2020 року така атака, як відомо, призвела до збиття літака МАУ, внаслідок чого загинули 176 людей.

Своєю чергою США завдають авіаударів зокрема по іракській території, де базуються проіранські угруповання. Їх Вашингтон звинувачує в плануванні терористичних атак і нападів на американські дипломатичні установи. Саме з таким обґрунтуванням того ж січня 2020 року на території Іраку було вбито впливового іранського генерала Касема Сулеймані.

Хай там як, більшість іракських політиків виступають проти американського військового втручання в країну. Для Аль-Казимі виведення військ США може стати важливим козирем на парламентських виборах 10 жовтня 2021 року — особливо на тлі ситуації з коронавірусом та перебоїв у постачанні електрики.