Колишній глава спецслужби Ізраїлю вперше публічно натякнув на її причетність до підриву ядерної програми Ірану

Колишній глава Моссаду Йоссі Коен. Липень 2017 року
Колишній глава Моссаду Йоссі Коен. Липень 2017 рокуHeidi Levine / Pool via AP

Йоссі Коен, очільник Моссаду — розвідувального управління Ізраїлю — протягом 2015—2021 років, заявив про причетність органу до викриття документів щодо ядерної програми Ірану у 2018 році та до низки операцій із її саботажу. Це перше інтерв’ю, в якому про це публічно заявлялося.

Інтерв’ю було показане на ізраїльському «12 каналы» в четвер, 10 червня, а уривки з нього цитує The Times of Israel.

Зокрема, Коен прокоментував викриття у 2018 році документів, які нібито свідчили про існування іранського проєкту з розробки ядерної зброї «Амад». Ексглава Моссаду заявив, що ця операція готувалася два роки й до неї були залучені 20 агентів — жоден із них не був громадянином Ізраїлю.

Коен заявив, що особисто спостерігав за операцією з Тель-Авіва: агенти нібито пробралися до складу в Ірані й зламали понад 30 сейфів. Їм вдалося передати документи й вибратися непоміченими, але частину агентів потім евакуйовували з Ірану.

Але якщо про цю операцію було відомо й раніше, то про ймовірну причетність Ізраїлю до інших випадків саботування ядерної програми Ірану Коен розповів уперше.


Тривалий час ядерна програма Ірану обмежувалася угодою, укладеною в липні 2015 року за участі США, Росії, Німеччини, Франції та Великої Британії. Але у 2018 році США вийшли з угоди, заявивши, що Іран її не дотримується, і відновили санкції проти нього.

Із січня 2021 року Іран почав процес збагачення урану до 20%. Його вже можна використовувати в дослідницьких та експериментальних реакторах. Тегеран також заявляв про наміри збагатити уран до 60%. Усе це порушує ядерну угоду.

Сам Іран завжди заперечував намір створити ядерну зброю і каже, що його програма має лише мирні цілі. Однак світові держави не дуже вірять у це, тому, власне, й запровадили санкції, які скасували після укладення ядерної угоди.


Йдеться, зокрема, про вибух на установці зі збагачення урану в іранському місті Натанз у липні 2020 року та квітні 2021-го. Коен заявив, що досконально знає всю конструкцію установки аж до розташування підвалів — ймовірно, натякаючи, що там були агенти Моссаду.

Прокоментував він і вбивство в листопаді 2020 року іранського вченого Мохсена Фахрізаде, якого називали батьком ядерної програми країни. Прямо Коен не підтвердив причетність Моссаду до вбивства (хоча цьому вже є багато свідчень), але заявив, що спецслужби роками за ним стежили.

«Якщо людина має здатність загрожувати громадянам Ізраїлю, вона має перестати існувати», — додав він. Пізніше Коен обмовився, що в разі, коли така людина «готова змінити місце роботи й не буде завдавати нам шкоди», то її можуть пощадити.

The Times of Israel зазначає, що інтерв'ю вочевидь було погоджене, щоб у ньому не прозвучала таємна інформація, а сам Коен часто давав обтічні відповіді. Але воно в будь-якому разі є «найбільш відвертим інтерв'ю, яке коли-небудь давав керівник Моссаду».