США заохочували Сі Цзіньпіна поговорити із Зеленським — Білий Дім
Сполучені Штати заохочували лідера Китаю Сі Цзіньпіна поговорити з президентом України Володимиром Зеленським.
Про це заявив радник президента США з національної безпеки Джейк Салліван, повідомляється на сайті Білого Дому.
«Ми заохочували президента Сі Цзіньпіна звернутися до президента Володимира Зеленського, тому що вважаємо, що КНР і сам президент Сі повинні безпосередньо почути українську точку зору, а не тільки російську», — розповів Салліван.
За його словами, Вашингтон робив це публічно і приватно. А втім, Салліван додав, що інформація про плани Сі Цзіньпіна поговорити з Володимиром Зеленським ще офіційно не підтверджена.
«Сподіваємось, [розмова] відбудеться. Це було б добре, тому що це потенційно принесе більше балансу та перспектив», — наголосив Салліван.
Він також заявив, що США сподіваються, що Китай і надалі відмовлятиметься від надання росії «смертоносної допомоги».
Що передувало?
Видання The Wall Street Journal із посиланням на джерела 13 березня повідомило, лідер Китаю Сі Цзіньпін планує поговорити з президентом України Володимиром Зеленським уперше після початку повномасштабного вторгнення росії. Ймовірно, розмова відбудеться після його зустрічі з путіним у москві.
Очікується, що лідер Китаю проведе із Зеленським онлайн-зустріч. Як пише видання, зустрічі Сі Цзіньпіна і з путіним, і з Зеленським відображають зусилля Пекіна відігравати активнішу роль у посередництві щодо припинення війни росії проти України.
Позиція Китаю щодо війни в Україні
Від початку російського вторгнення в Україну Китай так публічно й не засудив збройну агресію рф. А на початку березня 2022-го тодішній міністр закордонних справ КНР Ван Ї назвав росію «найважливішим стратегічним партнером Пекіна».
Після накладення міжнародних санкцій на рф Пекін почав менш охоче надавати політичну й економічну підтримку москві. Однак це не завадило Китаю дипломатично покривати свого партнера та просувати в державних і закордонних ЗМІ наративи росії щодо її вторгнення в Україну.
У середині березня ЗМІ писали, що росія подала запит до Китаю на військову й економічну допомогу у війні з Україною. Проте Пекін заперечив факт надання зброї москві.
Після початку повномасштабної війни лідер Китаю декілька разів спілкувався телефоном із путіним, водночас телефонної розмови із Зеленським не було.
Нещодавно Китай оприлюднив документ із 12 пунктів, у якому детально виклав свою позицію щодо війни росії проти України, яку він назвав «українською кризою». З-поміж інших пунктів там ідеться про припинення бойових дій, відновлення мирних переговорів, припинення односторонніх санкцій та «підтримання стабільності промислових ланцюгів і ланцюгів постачань».
Українська влада відповіла, що не з усіма пунктами погоджується, але зауважила, що Китай почав говорити про Україну. Президент України Володимир Зеленський на пресконференції 24 лютого заявив, що планує зустрітися з китайським лідером Сі Цзіньпіном.