Зеленський заявив, що планує зустрітися з лідером Китаю Сі Цзіньпіном

Президент Володимир Зеленський на пресконференції в річницю початку повномасштабного російського вторгнення, 24 лютого 2023 року
Президент Володимир Зеленський на пресконференції в річницю початку повномасштабного російського вторгнення, 24 лютого 2023 рокуAP Photo / Efrem Lukatsky

Президент України Володимир Зеленський на пресконференції 24 лютого заявив, що планує зустрітися з китайським лідером Сі Цзіньпіном.

Таке Зеленський сказав, відповідаючи на запитання журналіста про те, що можна сказати геополітично віддаленим країнам, як-от Китай, щоб схилити їх на наш бік.

«Перш за все, я планую зустрітися з Сі Цзіньпіном. І вважаю, що це буде на користь нашим державам і безпеці у світі», — зазначив президент.

Він зауважив, що в України з Китаєм великий товарообіг і «питання не тільки у війні, а в тому, що обидві держави зацікавлені в тому, щоб зберегти економічні відносини».

«Наскільки мені відомо, Китай історично поважає територіальну цілісність, а значить, повинен зробити все, щоб рф вийшла з нашої території. Бо в цьому і є повага до суверенітету і територіальної цілісності», — додав Зеленський.

Позиція Китаю щодо війни в Україні

Від початку російського вторгнення до України Китай так публічно й не засудив збройну агресію рф. А на початку березня 2022-го тодішній міністр закордонних справ КНР Ван Ї назвав росію «найважливішим стратегічним партнером Пекіна».

Китай є найбільшим торговельним партнером росії. Протягом останніх років він забезпечив понад 23% усього російського імпорту. Водночас для Китаю росія не така важлива — 2020 року на неї припало 2% від загального китайського експорту. А втім, Китай є найбільшим покупцем російської нафти.

Після накладення міжнародних санкцій на рф Пекін почав менш охоче надавати політичну й економічну підтримку москві. Однак це не завадило Китаю дипломатично покривати свого партнера та просувати в державних і закордонних ЗМІ наративи росії щодо її вторгнення до України.

У середині березня ЗМІ писали, що росія подала запит до Китаю на військову й економічну допомогу у війні з Україною. Проте Пекін заперечив факт надання зброї москві.

Після початку повномасштабної війни лідер Китаю декілька разів спілкувався телефоном із путіним, водночас телефонної розмови з Зеленським не було.