Стефанішина спростувала, що Україна тисне на ЄС для повернення біженців додому

Україна не тисне на Європейський Союз для повернення українських біженців додому, зокрема не переконує скорочувати фінансову допомогу чи припиняти тимчасовий захист.

Про це заявила віцепрем’єр-міністерка України з питань європейської та євроатлантичної інтеграції Ольга Стефанішина, цитує «Інтерфакс-Україна».

«Однозначно, це не позиція України про те, що українці мають повертатися назад, і тому має скорочуватися будь-яка їм допомога від ЄС. Цього абсолютно немає», — зазначила вона.

Натомість, за її словами, позиція України полягає в тому, щоб громадяни, які перебувають у ЄС, і надалі могли мати право на тимчасовий захист.

Ба більше, за її словами, тимчасовий захист у ЄС українці повинні мати «за будь-яких умов, і у 2025 році, і після нього, і навіть у разі припинення воєнних дій».

«Така можливість має залишатися. Інше питання — це фінансові виплати. На жаль, війна триває. Ми маємо визначатися щодо соціальних гарантій, які мають громадяни в кожній країні», — пояснила віцепрем’єр-міністерка.

Що передувало?

Напередодні видання Politico з посиланням на дипломатів ЄС, які говорили на засадах анонімності, повідомило, що Україна нібито прагне, щоб ЄС у майбутньому ухвалив міграційне законодавство, яке сприятиме поверненню додому біженців та підтримці української економіки.

Співрозмовники видання стверджують, що Київ не надсилав офіційного запиту до Брюсселя щодо сприяння поверненню біженців, проте українська сторона «чинила певний тиск» щодо посилення майбутніх міграційних правил ЄС.

Тимчасовий захист для українців у ЄС

ЄС активував Директиву про тимчасовий захист 4 березня 2022 року за одностайним рішенням держав-членів, і її вже двічі продовжували: востаннє — до березня 2025 року.

Директива про тимчасовий захист забезпечує доступ до прав у ЄС, включно з правом на проживання, доступом до ринку праці, житла, соціальної, медичної та іншої допомоги.

Вона також допомагає запобігти тиску на національні системи надання притулку й дозволяє державам-членам керувати прибуттями в упорядкований та ефективний спосіб.

Єврокомісія вважає, що причини для тимчасового захисту українців досі залишаються.

На сайті Євроради зазначається, що тимчасовий захист у ЄС отримали вже 4,12 мільйона українських біженців.