Суд закрив справу щодо Тупицького про конфлікт інтересів та недекларування майна в окупованому Криму

Голосіївський районний суд Києва закрив провадження у справі про притягнення до адміністративної відповідальності голови Конституційного Суду України Олександра Тупицького.

Відповідне рішення оголосили 27 травня на засіданні.

Суд розглянув справу щодо двох адмінпротоколів про конфлікт інтересів під час розгляду справи КСУ та незадекларовану дачу в анексованому Криму. Вирішив, що у діях Тупицького відсутнє правопорушення.

Ці адмінпротоколи Національне агентство з питань протидії корупції склало на голову КСУ в лютому 2021 року та скерувало їх до суду.

Конфлікт інтересів стосувався рішення, коли Конституційний Суд скасував низку антикорупційних статей. У НАЗК та прокуратурі переконані, що у Тупицького був конфлікт, бо його декларації також перевіряли.

Тупицький же запевняє, що просив про самовідвід, але на засіданні КСУ заяву відхили. А щодо ділянки в окупованому Криму —каже, що не вказав її у декларації, бо ця купівля на окупованих територіях є дріб'язковою.

Зазначимо, що ще жовтні 2020 року НАЗК направило Тупицькому запит із проханням пояснити, чому він не вказав у декларації свою ділянку в Криму, отриману ним за законодавством держави-окупанта. Також у НАЗК наголошували, що закон про КСУ забороняє суддям брати участь в ухваленні рішень, у яких є конфлікт інтересів. Тобто навіть заява про самовідвід не може бути підставою для участі в ухваленні рішення.

Що передувало?

Раніше цей же суд закрив аналогічні справи про конфлікт інтересів щодо двох інших судді КСУ — Ігоря Сліденка та Ірини Загородньої.

27 жовтня Конституційний суд України визнав неконституційною статтю 366-1 Кримінального кодексу, яка передбачає відповідальність для чиновників і суддів за подання свідомо неправдивих відомостей у декларації. Згодом Рада її відновила.

Тупицький ㅡ голова КСУ?

Наприкінці березня Володимир Зеленський скасував указ президента-втікача Віктора Януковича від 2013 року про призначення Тупицького та Касмініна. У документі зазначено, що зробили це «з метою гарантування дотримання Конституції України, прав і свобод людини й громадянина, забезпечення державної незалежності та національної безпеки».

За законом президент не має повноважень звільняти суддів КСУ — це можуть зробити лише самі судді цього суду. Сам Тупицький та Касмінін оскаржують указ Зеленського у Верховному Суді, а група народних депутатів від «Європейської Солідарності» та «Батьківщини» звернулася до КСУ з вимогою визнати такі дії президента незаконними.