У світі — перший за 20 років відкат у боротьбі з дитячою працею. 79 млн неповнолітніх зайняті на небезпечних роботах
Через пандемію коронавірусу глобальні зусилля з подолання незаконної дитячої праці призупинилися вперше за 20 років. Половина неповнолітніх із тих дітей, які працюють, зайняті на небезпечних роботах.
Про це вказано у спільному звіті Міжнародної організації праці (МОП) та Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ).
Експерти виявили, що з моменту попереднього дослідження, проведеного у 2017 році, залученими до праці виявилися 160 млн дітей, або на 8,4 млн більше. З них половина (79 млн неповнолітніх) зайняті на небезпечних роботах, які загрожують їхньому здоров'ю, безпеці або моральному стану.
У звіті зазначають, що у країнах Африки на південь від Сахари зростання населення, абсолютна бідність та неадекватні заходи соціального захисту призвели до того, що за останні чотири роки ще 16,6 млн дітей були залучені до праці.
«Додаткові економічні потрясіння та закриття шкіл, спричинені COVID-19, означають, що діти, які вже працюють, ймовірно працюватимуть довше в усе гірших умовах. А багато інших можуть змусити вдаватися до найгірших форм дитячої праці через втрату роботи й доходів серед незахищених сімей», — вказано у документі.
Експерти прогнозують, що до кінця 2022 року у світі ще 9 мільйонів дітей опиняться під загрозою залучення до дитячої праці внаслідок пандемії.
Дітям не можна працювати?
Дитячий фонд ООН та Міжнародна організація праці розглядають дитячу працю як експлуатацію. Стаття 32 Конвенції про права дитини гарантує «захист від економічної експлуатації та від виконання будь-якої роботи, яка може становити небезпеку для здоров'я, бути перешкодою у здобутті нею освіти чи завдавати шкоди її здоров'ю, фізичному, розумовому, духовному, моральному та соціальному розвитку».
Серед видів дитячої праці, які переважають у цивілізованих країнах, — робота у шоу-бізнесі (кіно, театр, естрада). Трапляється, що дітей залучають до злочинної діяльності, зокрема проституції та порнографії.