У Швеції — рекордна з 1869-го кількість померлих за пів року. У чому ж причина?
ОНОВЛЕНО (00:05, 21 серпня): У попередній версії новини в заголовку було написано «смертність» (відсоток померлих до населення), хоча насправді в новині йдеться про абсолютний показник — кількість померлих. Просимо вибачення за неточність.
У Швеції за перші шість місяців 2020 року померли 51 405 людей. Це рекордний з 1869 року показник — тоді через голод померла 55 431 людина, повідомляє Офіс статистики країни.
Загалом за перші шість місяців 2020 року у Швеції померли на 4633 людини (або на 10%) більше, ніж у середньому за період 2015-2019 років.
«Кількість смертей на початку 2020 року була дещо меншою, ніж у попередні роки. Але в лютому Швецію накрила епідемія коронавірусу», — зазначає Офіс статистики Швеції, прямо не називаючи причину більшої кількості смертей у країні.
Відомство, втім, відзначає, що взимку, як правило, у Швеції помирає більше людей, ніж в інші пори року. Одна з причин — епідемія грипу, яка посилюється саме в зимові місяці.
Утім за перше півріччя 2020-го найбільше смертей (10543) припали не на січень чи лютий, а на квітень. У травні й червні смертність також була дещо вищою, ніж у попередні роки.
Що там із коронавірусом у Швеції?
Швеція, на відміну від більшості країн світу, не вводила жорсткий коронавірусний карантин. Державне агентство з питань здоров’я країни лише оприлюднило рекомендації для громадян: носити маски, уникати скупчення людей, часто дезінфікувати руки, по можливості організувати роботу дистанційно.
У країні закрилися лише навчальні заклади й ті підприємства, які не змогли налагодити віддалену роботу. Через цей підхід Швецію неодноразово критикували. Сусідні країни (Данія, Норвегія) відмовилися відкривати для неї кордони після послаблення карантину.
У червні керівник Державного агентства з питань охорони здоров’я Швеції Андерс Теґнел визнав, що рішення країни не впроваджувати жорсткий карантин через епідемію коронавірусу призвело до більшої кількості померлих від COVID-19, ніж могло б бути. Водночас він заявив, що не вважає підхід країни до боротьби з коронавірусом помилковим.
І що, це їм допомогло пережити коронавірус?
За останніми даними, у Швеції коронавірусною хворобою хворіли чи хворіють майже 86 тисяч людей, із них 5,8 тисячі померли. Країна перебуває в першій десятці за показником летальності (тобто відсотку померлих від усіх хворих на COVID-19).
Водночас відсутність жорсткого карантину дозволила Швеції запобігти значному падінню економіки. За другий квартал 2020 року (квітень-червень) вона скоротилася на 8,6% у порівнянні з першим (січень-березень).
І хоча це найбільше з 1980 року падіння шведської економіки, воно порівняно краще, ніж у решті країн ЄС. Так, Іспанія повідомила про скорочення ВВП на 18,5% у другому кварталі, Франція — на 13,8%, Італія — на 12,4%. Найбільша економіка ЄС і Єврозони — Німеччина — повідомила про скорочення на 10,1%. Це найбільше із часів Другої світової війни.
Утім економіка Швеції досить залежна від експорту, тому й зазнала удару через пандемію коронавірусу. За прогнозами, до кінця 2020 року вона загалом скоротиться десь на 5%.