За другий квартал 2020 року (квітень-червень) економіка Швеції скоротилася на 8,6% порівняно з першим (січень-березень). Це найбільше з 1980 року падіння шведської економіки — і все ж порівняно краще, ніж у решті країн ЄС.

Про це свідчать дані Офісу статистики Швеції. Як зазначає відомство, квартальне скорочення ВВП у квітні-червні 2020 року є найбільшим із 1980 року.

Оскільки в першому кварталі 2020 року ВВП Швеції зріс на 0,1%, в країні не оголосили технічну рецесію (скорочення економіки) — для цього потрібне падіння ВВП два квартали поспіль.

«Як і очікувалося, падіння сильне. Але порівняно з іншими країнами воно набагато краще, якщо взяти, приміром, Південну Європу», — прокоментував BBC провідний аналітик данського банку Nordea Торнбйорн Ісааксон.

А чим Швеція відрізняється від решти ЄС?

Швеція, на відміну від решти країн Євросоюзу (та й більшості світу), не вводила карантин у будь-якій формі. Державне агентство з питань здоров’я країни лише оприлюднило рекомендації для громадян: носити маски, уникати скупчення людей, часто дезінфікувати руки, по можливості організувати роботу дистанційно.

У країні закрилися лише навчальні заклади й ті підприємства, які не змогли налагодити віддалену роботу. Через цей підхід Швецію неодноразово критикували. Сусідні країни (Данія, Норвегія) відмовилися відкривати для неї кордони після послаблення карантину.

У червні керівник Державного агентства з питань охорони здоров’я Швеції Андерс Теґнел визнав, що рішення країни не впроваджувати жорсткий карантин через епідемію коронавірусу призвело до більшої кількості померлих від COVID-19, ніж могло б бути. Водночас він заявив, що не вважає підхід країни до боротьби з коронавірусом помилковим.

Утім економіка Швеції досить залежна від експорту, тому й зазнала удару через пандемію коронавірусу. За прогнозами, до кінця 2020 року вона загалом скоротиться десь на 5%.

А що в ЄС?

Економіка більшості країн світу зазнала сильного падіння через пандемію коронавірусу. МВФ ще на початку пандемії прогнозував, що масштаби економічної кризи стануть найбільшими з часів Великої депресії 1929-1933 років.

31 липня Європейська служба статистики (Євростат) оприлюднила дані щодо впливу пандемії коронавірусу на економіку ЄС. Падіння економіки в другому кварталі для всіх членів ЄС склало 11,9%, а в зоні євро — 12,1%.

Окремі країни Євросоюзу постраждали ще більше. Так, Іспанія повідомила про скорочення ВВП на 18,5% у другому кварталі, Франція — на 13,8%, Італія — на 12,4%. Найбільша економіка ЄС і Єврозони — Німеччина — повідомила про скорочення на 10,1%. Це найбільше із часів Другої світової війни.

Поділитись: