Тайвань підняв винищувачі, оскільки літаки Китаю ввійшли в його зону протиповітряної оборони
Тайвань 30 травня повідомив, що 30 китайських літаків увійшли в його зону протиповітряної оборони. Для попередження загрози були підняті тайванські винищувачі.
Про це пише Reuters.
Згідно з картою міністерства Тайваню, 22 китайські винищувачі та низка інших літаків летіли у районі на північний схід від архіпелагу Пратас, хоча й далеко від самого Тайваню. У відповідь країна підняла бойові літаки, а для спостереження за ними розгорнула ракетні системи.
Як зазначає Reuters, не було здійснено жодного пострілу, і китайські літаки перебували не в повітряному просторі Тайваню, а в його зоні ППО, яку Тайвань контролює та патрулює, щоб мати більше часу для реагування на будь-які загрози.
Що передувало?
Тайвань, який Китай вважає своєю територією, протягом останніх двох років скаржився на місії китайських Військово-Повітряних Сил поблизу острова. Тайвань називає неодноразову військову діяльність Китаю поблизу «сірої зони» війною, покликаною виснажувати сили Тайваню, змушуючи їх постійно боротися, а також перевіряти відповіді Тайваню.
Президент США Джо Байден заявив 23 травня, що його країна готова втрутитися «у військовий спосіб», якщо Китай вторгнеться в Тайвань. Тоді китайські військові заявили про проведення навчань навколо Тайваню як «урочисте попередження» проти його «змови» зі Сполученими Штатами.
Раніше стало відомо, що військові США щонайменше рік перебувають на Тайвані, де таємно навчають місцеві сили. Водночас видання The Diplomat зазначало, що китайські громадяни почали більше схвалювати можливість військових конфліктів.
Що сталося між Тайванем і Китаєм?
Китайська Народна Республіка (Китай) контролює материкову частину країни та два адміністративні райони — Гонконг та Макао. А Китайська Республіка, відома як Тайвань, визнає себе незалежною від Китаю. Свою столицю та адміністрацію на Тайвані заснували в 1949 році, коли Комуністична партія взяла під контроль материкову частину, а опозиційні до них сили відступили на Тайвань та заснували там свою владу.
Континентальний Китай і Тайвань дотримуються принципу «одного Китаю»: кожен вважає себе єдиним справжнім Китаєм, а свого суперника — тимчасово непідконтрольною територією. Щоб встановити дипломатичні відносини з КНР інші країни мають розірвати дипломатичні відносини з Китайською Республікою та навпаки.
Нині Тайвань має офіційні дипломатичні відносини з 14 країнами світу, більшість із яких — у Південній Америці. А втім, невизнаний статус Тайваню не заважає регіону займатися торгівлею з іншими країнами. Також у частині країн Тайвань має культурні представництва, які де-факто є посольствами.
Останнім часом напруженість між Тайванем та Китаєм помітно зростала. У жовтні минулого року очільник Китаю Сі Цзіньпін заявив, що найбільшою перешкодою для возз’єднання «єдиного Китаю» є сили незалежності Тайваню. Цзіньпін додав, що прагне об'єднання мирним шляхом, але попередив, що китайський народ має «славну традицію» протистояти сепаратизму.