Термінали Starlink працювали, працюють та будуть працювати — Мінцифри

Міністр цифрової трансформації України Михайло Федоров запевнив, що термінали Starlink в Україні «працювали, працюють та будуть працювати».

Про це міністр написав у Telegram і закликав українців «не турбуватися».

Перед цим радник голови Офісу президента Михайло Подоляк зазначив, що Україна знайде рішення, аби Starlink продовжив роботу.

«Давайте відверто. Подобається це комусь чи ні, але Ілон Маск допоміг нам вистояти в найбільш критичні моменти війни. Бізнес має право на власні стратегії [...] Очікуємо, що до кінця переговорів компанія забезпечить стабільний зв'язок», — пише Подоляк.

Що передувало?

Видання CNN із посиланням на джерела повідомило, що компанія Ілона Маска SpaceX у вересні надіслала листа до Пентагону з повідомленням, що більше не може продовжувати фінансування супутникового зв’язку Starlink в Україні.

Натомість SpaceX просить Пентагон узяти на себе фінансування урядового та військового використання Starlink в Україні. Як стверджує компанія, на оплату послуг потрібно понад 120 млн доларів США до кінця цього року та близько 400 млн доларів за наступний рік.

Пізніше Маск у Twitter підтвердив, що його компанія хоче відмовитися від фінансування послуг супутникового інтернет-зв’язку в Україні.

«SpaceX не просить компенсувати минулі витрати, але також не може нескінченно фінансувати чинну систему та надсилати ще кілька тисяч терміналів, які мають використання даних у 100 разів більше, ніж звичайні домогосподарства. Це нерозумно», — заявив Маск.

Він поскаржився, що окрім терміналів SpaceX також має створювати, запускати та підтримувати супутники й наземні станції, платити телекомунікаційним компаніям за доступ до інтернету через шлюзи, а також «захищатися від кібератак, які стають усе складнішими».

Та, за даними SpaceX, наданими Пентагону, близько 85% із 20 тисяч терміналів для України були оплачені — повністю або частково — такими країнами, як США та Польща, чи іншими організаціями. Вони також оплатили приблизно 30% підключення до інтернету.

Тож прохання SpaceX розлютило вище керівництво Пентагону, пише CNN. Один високопоставлений посадовець зі сфери оборони заявив, що компанія Маска «має нахабство вдавати з себе героїв», коли інші платять багато. Окрім того, квитанції за оплату послуг інтернету від Starlink публікували українські волонтери.

Мало того, американський бізнесмен заявив, що «виконує рекомендації» колишнього посла України в Німеччині Андрія Мельника, який послав Маска «до чорта» через його «мирний план» завершення війни в Україні. От тільки свою реакцію дипломат опублікував у жовтні, а лист SpaceX, за даними ЗМІ, надіслали у вересні.