Маск підтвердив, що хоче відмовитися фінансувати Starlink в Україні

Мільярдер Ілон Маск підтвердив, що його компанія SpaceX хоче відмовитися від фінансування послуг супутникового інтернет—зв’язку в Україні, який забезпечується терміналами Starlink.

Про це він написав у Twitter.

«SpaceX не вимагає відшкодувати витрати, але й не може постійно фінансувати систему, яка вже діє, та направити ще кілька тисяч терміналів, які використовують у 100 разів більше даних, ніж звичайні домогосподарства. Це нерозумно», — зазначив Маск.

Також він додав, що виконує «рекомендації» колишнього посла України в Німеччині Андрія Мельника. Той минулого тижня порадив Маску «забиратися до біса» після пропозицій віддати Крим росії.

Що передувало?

Компанія Ілона Маска SpaceX у вересні надіслала листа до Пентагону, де повідомила, що більше не може продовжувати фінансування супутникового зв’язку Starlink в Україні. Про це писав CNN 13 жовтня із посиланням на отримані документи.

У листі також є прохання до Пентагону взяти на себе фінансування урядового та військового використання Starlink в Україні.

Як стверджує компанія, на оплату послуг потрібно понад 120 мільйонів доларів США до кінця цього року та близько $400 млн за наступний рік.

Серед отриманих документів також є раніше не відомий прямий запит, який у липні головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний надіслав Ілону Маску щодо додаткових майже 8 тисяч терміналів Starlink.

Залужний високо оцінив «виняткову корисність» супутникового зв'язку Starlink і сказав, що українські військові розгорнули близько 4 тисяч терміналів. Проте близько 500 одиниць знищуються під час бойових дій щомісяця.

А 8 вересня старший директор з державних продажів SpaceX звернувся до Міноборони США з проханням розглянути новий запит України та фінансування роботи Starlink.

Starlink в Україні

Міністр цифрової трансформації Михайло Федоров 26 лютого звернувся до Ілона Маска з проханням надати Україні Starlink. Бізнесмен погодився й за тиждень надіслав перші 500 станцій з безоплатною прошивкою під Україну.

Мінцифри повідомляло, що тисячі станцій допомагають ЗСУ бути на зв'язку й реалізовувати спеціальні операції, підтримують роботу критичних енергетичних і телекомунікаційних об'єктів, закладів охорони здоров'я та навіть посівну кампанію, а також повертають до життя звільнені території.

Якість інтернету від Starlink на сході України гірша, ніж на заході. Це пояснюють тим, що на території України поки немає власної наземної станції Starlink. Найближчі станції — у Польщі, Литві й Туреччині. В Україні таку планують побудувати після закінчення війни.