TIME: Засновник військової компанії зі США хотів створити в Україні приватну армію і отримати пакет акцій «Мотор Січі»

Засновник американської приватної військової компанії Blackwater Ерік Прінс у 2020 році пропонував створити в Україні ПВК з бюджетом 10 мільярдів доларів, до складу якої входили б ветерани бойових дій на Донбасі. Прінс навіть досяг попередніх домовленостей із урядом України, але наразі проєкт призупинився через зміну влади у США й санкції проти причетних до перемовин людей.

Про це повідомило видання TIME із посиланням на понад десяток співрозмовників з боку США й України, а також плани зі створення ПВК, які опинилися в його розпорядженні.

Ідея долучення до військово-промислового комплексу в Україні в Прінса виникла у 2019 році, пригадує його товариш, колишній український депутат і лобіст Андрій Артеменко. Його у 2017 році позбавили мандата і громадянства, коли стало відомо про його «мирний план»: віддати Росії Крим в оренду на 50-100 років в обмін на скасування санкцій проти РФ.


Що треба знати про Blackwater?

Blackwater — американська приватна військова компанія, створена у 1997 році колишнім «морським котиком» Еріком Прінсом. ПВК спершу мала тренувати поліцейських і військових у США, але стала більш відомою завдяки участі в американських війнах в Афганістані й Іраку, де охороняла дипломатів і політиків.

У 2007 році бійці ПВК влаштували стрілянину на площі Бісур у Багдаді нібито для захисту працівників Держдепу США, внаслідок чого загинули 17 цивільних. У 2014-15 роках чотирьох членів Blackwater визнали винними й засудили до ув'язнення від 30 років до довічного. У грудні 2020 року Трамп помилував бійців ПВК.

Після стрілянини в Багдаді Blackwater на тривалий час втратила контракти з урядом США. Але за часів Барака Обами її послугами знову почали користуватися; крім того, ПВК почала діяти в Африці (торгувати мінералами й нафтою) і створила приватну армію для кронпринца Абу-Дабі Мохамада бін Заїда.


На той час в Україні змінилася влада — було обрано президента Володимира Зеленського, і в його оточенні шукали способів відновити відносини зі США. Їм зашкодили звинувачення тодішнього президента Дональда Трампа у нібито втручанні у вибори 2016 року на боці Демократичної партії й корупція його опонента Джо Байдена в Україні.

Оточення Зеленського передусім розглядало Прінса як спосіб виходу на адміністрацію Трампа, хоча він сам був зацікавлений більше в просуванні своїх військових проєктів. Тож Прінс зустрічався й із іншими українськими політиками — зокрема депутатом Андрієм Деркачем, який із вересня 2020 року перебуває під санкціями США за втручання у президентські вибори 2020 року.

За словами Деркача, Прінс розповів йому про свої плани розбудови ПВК в Україні, і депутат почав лобіювати цю ідею серед оточення ще кандидата в президенти Зеленського. Приміром, у березні 2020 року відбулася зустріч Деркача й тодішнього радника Зеленського Ігоря Новікова. І вже в червні відбулася зустріч Прінса з Андрієм Єрмаком. (Єрмак підтвердив її факт, але відмовився коментувати.)

Плани Прінса, за даними TIME, передбачали створення приватної військової компанії в Україні за участі ветеранів війни на Донбасі, співпрацю українських розвідувальних органів із іншою пов’язаною з Прінсом ПВК — Lancaster 6 і начебто «плату за участь» українській стороні в розмірі близько 35 мільйонів доларів на рік. (Колишній федеральний прокурор США в коментарі TIME назвав останню пропозицію «хабарем».)

Також планувалося придбання низки підприємств військово-промислового комплексу — зокрема заводу «Мотор Січ». Передбачалося спершу передання міноритарного пакету акцій вартістю 50 мільйонів доларів, а потім — і контрольного (за ще 950 мільйонів). Загалом Прінс прагнув створити «вертикально інтегрований консорціум підприємств авіаоборонної галузі», який би приніс йому 10 мільярдів доларів доходу й інвестицій.

Із програшем Трампа на виборах президента США, накладенням санкцій проти Артеменка й Деркача і намірами України націоналізувати «Мотор Січ» плани Прінса створити в Україні ПВК опинилися в підвішеному стані, пише TIME. Представники Прінса і сам він відмовилися від коментарів виданню.


Чому «Мотор Січ» така важлива?

Це одна з провідних у світі корпорацій з розробки, виробництва, ремонту та сервісного обслуговування авіаційних газотурбінних двигунів для літаків та вертольотів, а також промислових газотурбінних установок. Підприємство розташоване в Запоріжжі. Продукція підприємства експлуатується більш ніж у 120 країнах світу.

У 2017 році, за даними СБУ, представники однієї з компаній намагалися побудувати в Китаї сучасний завод із виробництва авіадвигунів, на який хотіли перенести українське виробництво з «Мотор Січі» з передачею технологій. Правоохоронці кажуть, що не допустили цього.

У грудні 2019 року почесний президент підприємства, ексрегіонал В'ячеслав Богуслаєв підтвердив продаж акцій «Мотор Січі» китайським компаніям (Skyrizon та Xinwei Technology): вони мали отримати понад 50%, тобто контрольний пакет. Але Антимонопольний комітет України не затвердив цю угоду.

Українська влада, схоже, не хоче передавати стратегічне для галузі авіабудування підприємство китайським компаніям. РНБО та президент Володимир Зеленський заявляли про необхідність захистити національні інтереси. Зрештою, Skyrizon та Xinwei Technology звинуватили Україну в порушенні їхніх прав і найняли три міжнародні юридичні фірми, щоби відсудити в України 3,5 мільярда доларів.

Про перипетії продажу «Мотор Січі» можете детальніше прочитати тут.