Тиск на бізнес чи справедливе розслідування? Що треба знати про справу Ігоря Мазепи

Українці ще не відійшли від Бізнесмена Ігоря Гринкевича та його сина Романа підозрюють у постачанні для армії неякісного одягу на 1 млрд грн. Ігоря Гринкевича затримали під час спроби дати $500 тисяч хабаря одному з керівників ДБРрезонансу Гринкевичів, а країну вже сколихнула нова справа засновника Concorde Capital Ігоря Мазепи, якого правоохоронці підозрюють у розкраданні земель Київської ГЕС. Дехто стає на бік слідства, а дехто вбачає в цьому тиск на бізнес і спробу «закрити рота» активному критику корупції.

Що сталося із землями Київської ГЕС, як до цього причетний Ігор Мазепа та чому на його захист стала низка бізнесів — hromadske зібрало все, що відомо на цей момент.

Коротко про суть обвинувачень

Державне бюро розслідувань повідомило, що 29 листопада 2023 року правоохоронці викрили та затримали учасників злочинної організації, які протиправно заволоділи землями, де розташовані гідротехнічні споруди критичної інфраструктури — Київської ГЕС.

За версією слідства, до злочинної організації входило майже 20 фігурантів. Серед них — відомі інвестори у сфері будівництва елітного житла, їхні помічники, юристи, архітектори, землевпорядники, інші кваліфіковані спеціалісти та представники держорганів.

Як стверджує ДБР, фігуранти використовували прогалини у правовому статусі ділянок і через корупційні зв’язки в держорганах оформлювали їх як землі сільгосппризначення, що дозволяло виділяти ці ділянки громадянам України.

Слідство переконане, що за такою схемою протягом 2020-2021 років зловмисники заволоділи землями державної власності, які внесені до списку земель водного фонду й розташовані на гідроспорудах стратегічної Київської ГЕС. Там вони спорудили елітне котеджне містечко Goodlife Park площею майже 50 га, що, за словами слідчих, загрожує гідроелектростанції.

Один із котеджів у Goodlife ParkGoodlife Park

Фактом заволодіння землями та гідротехнічними спорудами на території Київської області ще з 2014 року займалися різні органи досудового розслідування, а в січні 2022 року передали ДБР.

За даними правоохоронців, уже підтверджена незаконна забудова та приватизація понад 7 га, але слідчі працюють над доведенням причетності фігурантів до заволодіння приблизно 300 га землі орієнтовною вартістю 1,1 млрд грн.

До чого тут Ігор Мазепа?

ДБР вважає засновника Українська інвестиційна компанія, заснована у 2004-муConcorde Capital організатором озвученої схеми незаконного заволодіння землями Київської ГЕС, що відбувалось у 2020-2021 роках.

Мазепу затримали 18 січня на контрольно-пропускному пункті «Медика — Шегині», а в офісі його компанії провели обшуки. ДБР стверджує, що він намагався виїхати з країни, щоб «уникнути певних процесуальних дій».

Водночас ПрАТ «Кривий Ріг Цемент» (власником якого є Мазепа) запевняє, що підприємець прямував на Всесвітній економічний форум у Давосі, щоб залучити інвестиції у криворізьке підприємство, яке є одним із найбільших виробників цементу в Україні. У компанії кажуть, що Мазепа мав усі необхідні офіційні документи на виїзд із країни.

Дії учасників злочинної організації (зокрема й самого Мазепи) слідчі кваліфікували за Створення, керівництво злочинною спільнотою або злочинною організацією, а також участь у нійст. 255 та Незаконна приватизація державного, комунального майнаст. 233 Кримінального кодексу України. Фігурантам загрожує до 12 років позбавлення волі з конфіскацією майна. Мазепі вже призначили запобіжний захід у вигляді тримання під вартою до 27 лютого з можливістю внесення майже 350 млн грн застави. Також у СІЗО відправили його брата Юрія.

Бізнесмен Ігор Мазепа (посередині) в залі Печерського суду Києва, 19 січня 2024 рокуДенис Булавін / hromadske

Силовиків звинувачують у порушеннях під час обшуків

Інвесткомпанія Concorde Capital стверджує, що обшуки в її офісі та за місцем проживання Мазепи були здійснені без судових рішень і з порушенням процесуальних норм.

«Силовики діяли протизаконно та агресивно, допустили всі можливі процесуальні порушення під час серії обшуків: не допустили адвокатів, вилучали всі без розбору документи й особисті кошти працівників компанії, обшукали офіс компанії без ухвали суду та з виламуванням дверей», — ідеться в заяві інвесткомпанії.

Слідство вбачає загрозу для Київської ГЕС

У ДБР стверджують, що забудова котеджів на землі Київської ГЕС безпосередньо ставить під загрозу функціонування критичної інфраструктури Києва. А пізніше додали, що це навіть може призвести до техногенної катастрофи.

Ідеться про землі на території Лебедівської та Хотянівської сільських рад Вишгородського району Київщини, де розмішена лівобережна захисна гребля каскаду Київських ГЕС та ГАЕС протяжністю понад 65 км. Ця гідротехнічна споруда належить до об'єкта державної власності, який перебуває у віданні Мінекономіки.

Київська ГЕСУкргідроенерго

Однак голова Комітету Верховної Ради з питань енергетики Андрій Герус заперечив твердження ДБР. За його словами, землі, які фігурують у провадженні, не перебувають у власності Київської ГЕС, «тому таке їхнє визначення є більше креативним і творчим підходом, але не юридичним».

Герус висловив думку, що правдивих юридичних доказів у правоохоронних органів «має бути достатньо для того, щоб не було потреби придумувати неправдиві твердження, які сіють страх та хвилювання серед суспільства».

Адвокати Мазепи кажуть, що, за логікою слідства, «і Вишгород побудований незаконно».

Мазепа критикував корупцію

Західні медіа, писавши про затримання Мазепи, зазначали, що він є відвертим критиком правоохоронних органів і суддів, багатьох із яких звинувачував у корупції та зловживанні владою.

Пів року тому Мазепа анонсував створення антирейтингу правоохоронців та суддів, які використовують повноваження з незаконною метою. У червні 2023-го на підтримку ініціативи Мазепи виступили 42 підприємці, які опублікували Маніфест на захист Кожен має право на підприємницьку діяльність, яка не заборонена законом. Підприємницька діяльність депутатів, посадових і службових осіб органів державної влади та органів місцевого самоврядування обмежується законом. Держава забезпечує захист конкуренції у підприємницькій діяльності. Не допускаються зловживання монопольним становищем на ринку, неправомірне обмеження конкуренції та недобросовісна конкуренція. Види і межі монополії визначаються законом. Держава захищає права споживачів тощо42-ї статті Конституції. Також у планах підприємців було заснувати організацію, яка захищатиме бізнес від тиску правоохоронних структур та комунікуватиме з державою.

Бізнес став на захист Мазепи

Після затримання бізнесмена Федерація роботодавців України та «Маніфест 42» (який сформувався як громадський рух) випустили заяви, у яких засудили дії правоохоронців та заявили про тиск на бізнес. У Федерації кажуть, що ДБР під час обшуків порушувало процесуальні норми, і це «може свідчити про замовний характер слідчих дій».

Згодом «Маніфест 42» оголосив про перехід до радикальніших форм протесту й анонсував 1 лютого призупинення роботи всіх 42 компаній руху на одну годину, якщо уряд не почне розв'язувати проблему тиску на бізнес. Цю акцію протесту рух назвав «попереджувальною».

Також на захист Ігоря Мазепи фактично стало видання «Forbes Україна», яке випустило цілу низку матеріалів про цю справу. Газета назвала «кейс Мазепи» тестом для української правової системи та подією, яка має стати переломним моментом у відносинах бізнесу та влади.