ТОП-5 тижня: про фірмовий стиль Саакашвілі, моральні авторитети Турчинова та групу підтримки Труханова
А також спогади про Дебальцеве і російських найманців у Сирії.
СПОГАДИ ПРО ДЕБАЛЬЦЕВЕ
Бої за Дебальцеве всередині лютого 2015 року стали одним із найтрагічніших епізодів війни на сході України. Близько півтори сотні загиблих, більше ста полонених і десятки зниклих безвісти. Журналісти Громадського бачили, як евакуйовували місто, як виходили українські військові та як вивозили тіла загиблих.
Фотокореспондентка Громадського Анастасія Власова була там у ті дні (на той час вона працювала для газети Kyiv Post та фотоагентства EPA european pressphoto agency). Їй досі важко про це говорити, але за три роки після пережитого вона ділиться власними спогадами та світлинами з Дебальцевого.
«У місті все було нереальним, наче в комп'ютерній грі» — спогади про Дебальцеве (ФОТОРЕПОРТАЖ)
Фото: Анастасія Власова
НАЙМАНЦІ «ВАГНЕР» У СИРІЇ
Інформація щодо загибелі росіян у Сирії при авіаударі коаліції на чолі зі США викликала чимало суперечок. Міністерство закордонних справ РФ припускає, що серед загиблих могли бути громадяни Росії. Російська та американська преса на момент публікації озвучували різні цифри: від 11 до більш ніж 200 загиблих.
У повідомленні агенції Reuters, яке посилається на анонімці джерела серед лікарів у Москві, йдеться про 100 загиблих і 200 поранених.
Пентагон зі свого боку стверджує, що загинули 100 проасадівських військових, а CNN, посилаючись на місцеві ЗМІ, — що більшість із них сирійці.
Громадське поспілкувалося з Кирилом Михайловим, співробітникомConflict Intelligence Team (СІТ) — дослідницького центру, що займається моніторингом соцмереж і ЗМІ, а також американським журналістом Daily Beast та СNN Майклом Вайсом щодо російських найманців і їхньої діяльності в Сирії.
«Вагнер» створили, щоб не визнавати втрати російської армії у війні в Сирії — дослідники воєнних конфліктів
Фото: EPA/SERGEI CHIRIKOV
СУД НАД ТРУХАНОВИМ
Міський голова Одеси Геннадій Труханов швидко крокує Юпрямує з подвір'я Солом’янського суду Києва до автомобіля. За ним поспішають адвокати і помічники. Щойно суддя Максим Вишняк відпустив Труханова на поруки народного депутата від «Блоку Петра Порошенка» Дмитра Голубова, хоча прокурори просили взяти одеського мера під варту на два місяці.
У цей час під будівлею суду спецпризначенці поліції заштовхують до автозаків п’ятнадцятьох затриманих протестувальників, щоб відвезти до райвідділків. Поряд стоять кілька карет швидкої допомоги — за кілька хвилин вони поїдуть до лікарні.
Громадське два дні провело у Солом'янському суді Києва і бачило, як судили Геннадія Труханова.
Тітушки, стрілянина і друзі-депутати: Як Одеса рятувала Труханова в Києві
Фото: Дмитро Реплянчук/Громадське
ІНТЕРВ'Ю З ТУРЧИНОВИМ
Секретар Ради національної безпеки та оборони Олександр Турчинов не часто виступає публічно, ще рідше дає інтерв'ю. Втім, його вплив на ухвалення владою ключових рішень важко переоцінити.
У грудні 2014-го, перед призначенням його на посаду, парламент розширив повноваження РНБО.
Саме нарадою з Турчиновим зазвичай розпочинає робочий день президент. За словами самого Олександра Турчинова, їхні з Петром Порошенком стосунки дозволяють йому не погоджуватися з певними пропозиціями глави держави.
Крім того, Турчинов — один із небагатьох людей, які фактично формують інформаційний порядок денний для країни. Він — автор багатьох ініціатив, які обговорювали упродовж останніх років: заборона російських соціальних мереж, нові правила перетину кордону росіянами, націоналізація активів Віктора Януковича, закон про відновлення суверенітету для Донбасу — це далеко не повний перелік ініціатив секретаря РНБО.
У листопаді 2017-го на з'їзді партії «Народний фронт», одним із керівників якої є Олександр Турчинов, він пообіцяв дати інтерв'ю Громадському і виконав обіцянку.
Ми зустрілися в Адміністрації президента, де Турчинов має окремий кабінет. Розмовляти про війну на Донбасі, нерозуміння з боку міжнародних партнерів та майбутні вибори секретар РНБО намагався без емоцій.
За нагоди, він жартома перепитував, чи немає серед присутніх російських агентів, і з посмішкою уточнював, наскільки відверто ми спілкуємося.
Як на ділі працюватиме закон щодо Донбасу, наскільки незалежна Україна, коли Турчинов казав неправду та які у нього стосунки з президентом — в ексклюзивному інтерв'ю Громадському.
Закон про Донбас не виключає звільнення окупованих територій військовим шляхом — інтерв'ю з Турчиновим
Фото: Анастасія Власова/Громадське
«ПОЛІТ» СААКАШВІЛІ
Міхеіл Саакашвілі має фірмовий стиль. Він ніколи не напрацьовує єдиний чіткий план дій. Але створює для себе можливості бути готовим до різних сценаріїв розвитку ситуацій.
Готуючись до «прориву» кордону торік у вересні, Саакашвілі орендував автобус, придбав для команди квитки одразу на два потяги, що того дня вирушали з Перемишля до Києва, поінформував прибічників в Україні готовитися зустріти його як на пункті пропуску Краківець, так і на іншому — Шегині.
Так само сталося і з акцією протесту під Верховною Радою в жовтні. Прихильники Саакашвілі були готові штурмувати парламент, а сам він підготував намети на випадок, якщо штурм провалиться й акція стане безстроковою.
12 лютого в лідера «Руху нових сил» не було змоги підготуватися до різних сценаріїв розвитку подій. Співробітники Державної прикордонної служби за підтримки Нацполіції затримали його в ресторані, привезли в аеропорт «Бориспіль» і літаком відправили до Польщі, звідки у вересні він і потрапив в Україну.
Фото: EPA-EFE/SERGEY DOLZHENKO