Громадське два дні провело у Солом’янському суді Києва і бачило, як судили Геннадія Труханова.

Міський голова Одеси Геннадій Труханов швидким кроком прямує із подвір’я Солом’янського суду Києва до автомобіля. За ним намагаються не відставати адвокати і помічники. Щойно суддя Максим Вишняк відпустив Труханова на поруки народного депутата від Блоку Петра Порошенка Дмитра Голубова, хоча прокурори просили взяти одеського мера під варту на два місяці.

У цей час під будівлею суду спецпризначенці поліції заштовхують до автозаків п’ятнадцятьох затриманих протестувальників, щоб відвезти до райвідділків. Поряд стоять кілька карет швидкої допомоги — за кілька хвилин вони поїдуть до лікарні.

Громадське два дні провело у Солом’янському суді Києва і бачило, як судили Геннадія Труханова.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: «Хто вижив у кримінальних 90-х — здобули досвід і правлять Одесою» — автор розслідування щодо Труханова

СЦЕНА 1: «ПОЧАТОК»

 Ми приїжджаємо до суду о сьомій вечора 14 лютого. Тут мають обирати запобіжний захід для Труханова. Уранці його затримали в аеропорту Бориспіль, звідки повезли до приміщення Національного антикорупційного бюро.

У той же час, співрозмовники Громадського в антикорупційних органах запевняли, що Труханова нічим конвоювати, тож його не привезуть до суду.

Маленька судова зала Солом’янського суду вже стала культовую: саме тут арешовували екс-голову ДФС Романа Насірова, бізнесмена Миколу Мартиненка та сина міністра МВС Олександра Авакова.

«Першим будемо розглядати запобіжний захід для колишнього директора компанії «Девелопмент еліт» Петра Загодіренка. За моєю інформацією, Труханов зараз залишається в НАБУ», — каже Громадському прокурор Спеціалізованої антикорупційної прокуратури Валентин Мусіяка. Він поряд із журналістами чекає в черзі початку засідання.

Щойно секретар відкриває залу — першими заходять адвокати і, сплутавши місця учасників процесу, сідають за стіл для прокурорів. Суддя Віктор Фомін відкриває засідання:

«У мене прохання до працівників ЗМІ. Зніміть кепки і головні убори. Тут же немає дагестанців, або ще когось, для кого це національна традиція? Я розумію, що мода, але у нас тут без цього».

Та засідання тривало недовго. Уже через 20 хвилин адвокати клопотали про вирішення питання: чи можуть журналісти висвітлювати це засідання.

Після години у нарадчій кімнаті суддя вийшов, але попрацювати не вдалося. Він отримав нове клопотання від адвокатів про відвід. Відтак, переніс засідання на ранок 15 лютого.

Засідання Солом’янського райсуду Києва з обрання запобіжного заходу фігуранту справи Труханова, заступнику директора «Девелопмент еліт» Петру Загодіренку (зверху ліворуч), Київ, 14 лютого 2018 року Фото: Дмитро Реплянчук/ГромадськеЗасідання Солом’янського райсуду Києва з обрання запобіжного заходу фігуранту справи Труханова, заступнику директора «Девелопмент еліт» Петру Загодіренку, Київ, 14 лютого 2018 року Фото: Дмитро Реплянчук/Громадське

СЦЕНА 2: «ТРУХАНОВ І ЛЮДИ В ЧОРНОМУ»

Дев'ята ранку. Під Солом'янським судом чергують близько 30 чоловіків у чорній тактичній формі та масках. Усередині їх удвічі більше: на прольотах між поверхами і, звісно, на четвертому поверсі суду. Вони затуляють камери і  «попереджають», щоб не знімали. Зрідка перемовляються між собою:

— Сьогодні нічого ще не їв, голодний як собака.

— Саня, не кіпішуй. Зайдемо до зали, побачиш шефа, і одразу «дзен» упіймаєш.

Але до судової зали «людей у чорному» не пустила поліція.

У коридорі Солом'янського суду, ранок 15 лютого 2018 року Фото: Дмитро Реплянчук/Громадське

О десятій журналісти заповнюють маленьку судову залу, конвой заводить до клітки Геннадія Труханова. Він усміхається, має бадьорий вигляд. Через скло вітається з депутатами одеської міськради, які приїхали до столиці підтримати керівника.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: «Одеські чиновники ходять по тонкій кризі — це особливості клімату», — відомі одесити про справу Труханова

На початку засідання адвокат Труханова Олександр Лисак, який також захищає екс-голову Державної фіскальної служби Романа Насірова, дістає зі шкіряного портфеля стос паперів. Це більш як сотня копій подяк та грамот, якими Труханова нагороджувало керівництво країни. Адвокат просить долучити їх до матеріалів справи.

Після цього Труханова виводять із клітки. Він сідає поруч зі своїми адвокатами. Тут же — народний депутат від БПП Дмитро Голубов — він прийшов, аби взяти на поруки підозрюваного мера Одеси.

Міський голова Одеси Геннадій Труханов (у центрі) під час засідання Солом’янського райсуду міста Києва з обрання йому запобіжного заходу, Київ, 15 лютого 2018 року Фото: Дмитро Реплянчук/Громадське

Прокурор Максим Кравченко розповідає про те, як Труханов і його заступники організували корупційну схему із розтрати 185 мільйонів гривень з бюджету Одеської міськради. Мова йде про придбання заводу «Краян» за завищеною у десятки разів ціною.

Труханова просять узяти під варту із можливістю застави 50 мільйонів гривень.

У відповідь адвокат Олександр Лисак розповідає про авторитет Труханова:

«У нього рейтинг 60%, він надзвичайно поважна людина в Одесі, міцні соціальні зв’язки. Ну хіба може ця людина мати стосунок до вказаних у підозрі злочинів».

А тим часом на подвір'я суду стягуються близько 30 молодиків у камуфльованих куртках із написами «Національні дружини». Вони шикуються в шеренгу й хором вигукують «Труханова за ґрати!».

Нацгвардійці перевіряють групу людей у камуфляжних куртках біля будівлі Солом'янського суду, Київ, 15 лютого 2018 року Фото: Дмитро Реплянчук/ГромадськеНацгвардійці перевіряють групу людей у камуфляжних куртках біля будівлі Солом'янського суду, Київ, 15 лютого 2018 року Фото: Дмитро Реплянчук/ГромадськеГрупа невідомих людей у камуфляжних куртках біля будівлі Солом'янського суду, Київ, 15 лютого 2018 року Фото: Дмитро Реплянчук/Громадське

О першій дня, слово бере сам підозрюваний. Труханов розповідає про досягнення на посаді міського голови Одеси, про підтримку одеситів і про те, як він втомився «тяжко працювати без відпусток».

Свій виступ він завершує під церковні дзвони. У храмі поруч із судом починається богослужіння.

Суддя Максим Вишняк йде до нарадчої кімнати.

Суддя Солом'янського суду Віктор Фомін (в центрі) прямує до нарадчої кімнати Фото: Дмитро Реплянчук/Громадське

СЦЕНА 3: «ПОСТРІЛ»

Ми спускаємося на подвір'я суду і бачимо, як починаються сутички між патрульними поліцейськими і представниками «Нацдружин». Причину не змогли пояснити ані одні, ані інші. За кілька хвилин сторони розходяться по різні боки вулиці, конфлікт стихає.

Раптом з-за рогу вулиці виходять кількадесят чоловіків у камуфляжі, бронежилетах, дехто у касках. Вони мають шеврони «Донбас» і «Айдар». Штовхаючись, намагаються пробитися через ворота на подвір’я суду.

Поліцейські біля будівлі Солом'янського суду, Київ, 15 лютого 2018 року Фото: Дмитро Реплянчук/ГромадськеСутички між поліцією та представниками «Нацдружин» біля будівлі Солом'янського суду, Київ, 15 лютого 2018 року Фото: Дмитро Реплянчук/ГромадськеСутички між поліцією та представниками «Нацдружин» біля будівлі Солом'янського суду, Київ, 15 лютого 2018 року Фото: Дмитро Реплянчук/ГромадськеСутички між поліцією та представниками «Нацдружин» біля будівлі Солом'янського суду, Київ, 15 лютого 2018 року Фото: Дмитро Реплянчук/Громадське

Лунають два постріли. За мить поліцейські підхоплюють свого колегу й під руки заносять на внутрішніх двір.

«Вогнепальне поранення з бойового пістолета – нагородний «Форт 17». Поранений командир першої роти полку поліції особливого призначення, жити буде», — біжучи кричить нам один із керівників столичної поліції Руслан Князевич.

Напруга зростає. Поліцейські вишикувалися у кілька шеренг і дістали кийки, навпроти них — чоловіки у камуфляжі й «дружинники».

Сутички між поліцією та представниками «Нацдружин» біля будівлі Солом'янського суду, Київ, 15 лютого 2018 року Фото: Дмитро Реплянчук/ГромадськеСутички між поліцією та представниками «Нацдружин» біля будівлі Солом'янського суду, Київ, 15 лютого 2018 року Фото: Дмитро Реплянчук/ГромадськеСутички між поліцією та представниками «Нацдружин» біля будівлі Солом'янського суду, Київ, 15 лютого 2018 року Фото: Дмитро Реплянчук/ГромадськеСутички між поліцією та представниками «Нацдружин» біля будівлі Солом'янського суду, Київ, 15 лютого 2018 року Фото: Дмитро Реплянчук/Громадське

«Погнали, приймаємо!» — кричить один із командирів поліції. Спецпризначенці біжать у наступ, б'ють і затримують протестувальників. Майже усі «дружинники» встигли утекти вниз по вулиці, натомість, «донбасівці» за 5 хвилин лежали на землі у кайданках.

За інформацією медиків Червоного хреста, поліцейські сильно побили двох чоловіків і одну дівчину. Їх госпіталізували.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Капітан під «триколором»: про російський паспорт і офшори Геннадія Труханова

Ми нарахували щонайменше 15 затриманих, яких помістили в автозаки й відвезли до поліцейських відділків.

У цей час Труханов майже непомітно вийшов із суду, і рушив до Одеси – відкривати п'ятничне засідання міської ради.

Сутички між поліцією та представниками «Нацдружин» біля будівлі Солом'янського суду, Київ, 15 лютого 2018 року Фото: Дмитро Реплянчук/ГромадськеЗаарештованих протестувальників заводять до поліцейських автозаків, Київ, 15 лютого 2018 року Фото: Дмитро Реплянчук/ГромадськеЗаарештованих протестувальників заводять до поліцейських автозаків, Київ, 15 лютого 2018 року Фото: Дмитро Реплянчук/Громадське

Поділитись: