Трюдо залишається. Якими є результати виборів у Канаді для України?
Ліберальна партія канадського прем’єра Джастіна Трюдо здобула перемогу на парламентських виборах у Канаді 21 жовтня — хоча і менш впевнену, аніж 2015-го року.
Ліберали виграли 157 місць у 338-місному парламенті, на 36 позицій випередивши своїх традиційних конкурентів — консерваторів. Для порівняння: на минулих парламентських виборах ліберальна партія здобула 184 місця.
Ліберали втратили підтримку у західних штатах, майже абсолютною вона залишилась лише у Торонто й Монреалі.
Хоча тепер їм доведеться формувати уряд меншості, Трюдо гарантовано залишиться у прем’єрському кріслі на другий термін.
«Сьогодні канадці відкинули скорочення виплат та жорстку економію. Вони проголосували за ліберальний порядок денний та рішучі дії щодо кліматичних проблем», — зазначив він після оголошення попередніх результатів.
І додав: «Ми зробимо життя доступнішим, ми продовжимо боротися зі змінами клімату та вилучимо зброю з наших вулиць».
Про що свідчить результат виборів у Канаді та як він позначиться на відносинах з Україною, розповідає hromadske.
Чому зменшилась підтримка Трюдо?
Шалену популярність Трюдо, яка була у 2015-му, зіпсувала низка скандалів. Наприклад, близько місяця тому прем’єр-міністра звинуватили у расизмі — лише через те, що знайшлось фото політика 18-річної давнини, де він у коричневому гримі позував на вечірці в приватній школі Вест-Пойнт-Грей у Ванкувері, де працював викладачем.
Це сильно обурило Національну раду канадських мусульман та низку політиків Канади. Трюдо довелося пояснювати, що він наклав коричневий грим і одягнув в костюм Аладдіна на стилізованій вечірці на тему Арабської ночі. А тоді — й вибачитися і визнати, що фотографія була расистською.
Були й серйозніші звинувачення: у січні пішла у відставку генпрокурорка та міністерка юстиції Джоді Вілсон-Рейболд. Вона заявила, що Трюдо начебто тиснув на неї. Усе — аби вплинути на результати розслідування справи про корупцію, яка велася проти компанії SNC-Lavalin, однієї з найбільших у світі інженерних та будівельних компаній. Компанію звинувачували у сплаті хабарів лівійським чиновникам упродовж 10 років з 2001 до 2011 року, коли при владі в Лівії перебував Муаммар Каддафі.
За словами ексгенпрокурорки, Трюдо упродовж кількох місяців переконував її, що судовий процес над компанією матиме масу негативних наслідків — зокрема втрату багатьма канадцями робочих місць, а це, у свою чергу, коштуватиме Трюдо і його партії голосів виборців.
На тлі цієї ж історії з імовірним політичним втручанням Трюдо у судові справи, у березні залишила посаду і міністерка фінансів Джейн Філпотт.
«Скандал із імовірним тиском Трюдо на генеральну прокурорку сильно вплинув на уми його виборців. Насамперед тому, що у 2015-му Трюдо прийшов до влади, обіцяючи людям світле майбутнє. І той факт, що він і його команда залучені у корупційний скандал, те, що він тиснув на прокурорку і ще некоректно висловлювався про двох жінок у Кабінеті міністрів, сильно вдарило по його іміджу фемініста, який він сам намагався вибудувати, — зазначає у коментарі hromadske канадський журналіст Майкл Колборн. — Виборці переважно розглядають Трюдо як людину, яка, можливо, є найкращим варіантом, який в них є, але він не такий ліберальний, як вони думали».
Інші звинувачення на адресу прем’єра були пов’язані з тим, що він нібито недостатньо уваги приділяє кліматичному питанню, яке дуже турбує канадців. Шквал критики обрушився на Трюдо, коли у червні його уряд підтримав проект нафтопроводу Trans Mountain, який активісти назвали неекологічним. А у вересні 2019-го Грета Тунберг звинуватила Трюдо у бездіяльності щодо запобіганню змін клімату.
Головний конкурент Трюдо на виборах 2019-го року лідер консервативної партії Ендрю Шир кепкував із прем’єра, коли той вийшов на кліматичний марш у Монреалі у вересні. «Джастін Трюдо протестує проти найбільшого провалу власного уряду», — говорив той, апелюючи до погодження проекту Trans Mountain.
Консерватори знову на коні
Скандалами довкола Трюдо вдалося скористатися його опонентам. У відсотковому співвідношенні консервативна партія — головний супротивник лібералів уже десятки років — здобула навіть більшу підтримку. Канадцям імпонувала програма консерваторів, в основі якої — зменшення податків. Але справа не лише у цьому.
«Я гадаю, що такий хороший результат консерваторів пов’язаний з їхніми невдалими показниками на минулих виборах. Тоді їх очолював Стівен Гарпер, а партія була при владі майже десять років. За 10-12 років будь-який уряд втрачає ентузіазм. Зате тепер у них з’явився шанс», — зауважує Майкл Колборн.
Попри більшість місць у парламенті, Трюдо доведеться формувати коаліцію. Вона неможлива з консерваторами і малоймовірна із «Зеленими» (у новому канадському парламенті вони отримали лише 3 мандати): лідерка останніх раніше відкинула таку опцію, посилаючись на підтримку лібералами проекту нафтопроводу Trans Mountain. А ось Нову демократичну партію Джагмета Сінгха — яскравого канадського політика індійського походження — називають дуже ймовірним союзником Трюдо.
За популярністю його партію на виборах обійшов Блок Квебеку — партія, що представляє інтереси франкомовної провінції. Цього разу їхні успіхи на виборах поліпшилися втричі, порівняно з 2015-м роком. Втім, як запевняють експерти, таке зростання популярності жодним чином не свідчить про посилення сепаратистських настроїв в регіоні.
«Ідея незалежного Квебеку за останні 25-30 років сильно втратила. Є ідея їхньої партії — незалежний Квебек. Але ця ідея нині не має підтримки у Квебеку. Відповідно зараз вони позиціонують себе як квебекські націоналісти, які поки що не вимагають незалежності, а тільки більшої автономії», — зазначає hromadske доцент НаУКМА та канадський українець Михайло Винницький.
Не лише яскраві шкарпетки
Прем’єрство Трюдо запам’яталось Канаді не лише його впізнаваним політичним стилем, так званою «шкарпетковою дипломатією» та світлинами з пандами, а й низкою важливих для країни змін.
По-перше, за ці чотири роки Канада прийняла понад 40 тисяч сирійських біженців. «Ті, хто рятується від переслідувань, війни і терору — канадці раді вітати вас у себе незалежно від вашої релігії. Багатоманіття — це наша сила. Ласкаво просимо до Канади», — писав прем’єр у Twitter у 2017-му році.
По-друге, останніми роками економіка Канади рекордно зросла, а рівень безробіття натомість став найнижчим з 1976-го року (5,8%). За чотири роки прем’єрства Трюдо в країні з’явилося близько 1,2 млн нових робочих місць, зокрема й у зв’язку зі значним припливом іммігрантів. Особливо прогрес був помітним у Торонто, Монреалі та Ванкувері. Динамічне зростання переживав сектор високих технологій, до якого активно залучали нових працівників.
По-третє, Трюдо вдалося створити перший в історії гендерно збалансований кабінет міністрів та поліпшити позицію жінок на керівних посадах великих компаній. Сьюзан Сміт, керівниця Bluesky Strategy Group зазначила, що це виявилось дуже дієвим прикладом для усієї Канади. «Це змусило одну країну дещо більш прискіпливо поглянути на те, що вона робить, і змусити іншу частину до правильних дій — не диктатом, а наслідуванням прикладу. Якщо таке вдається прем’єр-міністрові, то чому не вдасться нам? Це допомогло Канаді прогресувати».
По-четверте, як давно обіцяли ліберали, в Канаді з 17 жовтня 2018-го року легальним стало придбання, використання, зберігання та продаж марихуани з рекреаційною метою. Таким чином Канада стала першою країною «Великої сімки», де легалайз підтримали на національному рівні.
Однак це спрацювало не зовсім так, як мало: ліквідувати чорний ринок усе ж не вдалося через те, що в офіційних точках продажу наркотиків їхня вартість значно вища, до того ж їхній асортимент не задовольняє уповні попиту канадців. «Кілька років тому ліберали запросили Канаду на величезну вечірку з повітряними кульками, класною музикою та розвагами — та у підсумку вони опинилися у дуже похмурій кімнаті з класикою», — зауважує професор розподілу продуктів харчування й політики Університету Далхаузі Сильвіан Шарлебу (Sylvain Charlebois).
По-п’яте, попри звинувачення Грети Тунберг та скандал із Trans Mountain, уряд Трюдо усе ж чимало уваги приділяв проблемі зміни клімату. У 2015-му Канада приєдналась до Паризької кліматичної угоди, проголосила курс на скорочення викидів, зокрема ввела податок на викиди вуглецю та зосередилася на захисті морських та прибережних територій.
Позитивний сигнал для України
А ще Канада, як і раніше, продовжує підтримувати Україну у її боротьбі з російською агресією, зокрема виступаючи за продовження антиросійських санкцій. Головною особливістю канадської політики є відсутність відверто проросійських та антиукраїнських партій. Ще напередодні виборів аналітики наголошували: навіть, якщо лібералам доведеться піти з керівних посад в Канаді, загальна політика її уряду щодо України не зміниться.
В межах військової місії Unifier з 2015 року в Україні перебуває близько двохсот канадських солдатів. У березні тривалість програми продовжили до 2022-го року. Лише за останній рік під час місії відбулося 230 тренувань за участі понад 10 тисяч українських військових.
Не лише ліберали, а й інші провідні канадські партії у своїй передвиборчій програмі згадували Україну. З 2014-го року про підтримку України заявляв тодішній глава консерваторів Стівен Гарпер. Теперішній лідер Ендрю Шир зауважував, що «розширить поточні місії для підтримки України та надасть українським військовим необхідне обладнання для захисту своїх кордонів». Зокрема консерватори обіцяли поновити надання гуманітарної допомоги внутрішньо переміщеним особам в Україні.
За ліберального уряду Трюдо у 2017-му запрацювала зона вільної торгівлі між Україною та Канадою. До того ж у 2018-му році міжнародна допомога, надана Канадою, становила 6,1 мільярдів доларів, з яких 57 мільйонів були спрямовані до України.
2 липня під час візиту президент України Володимир Зеленський обговорив із Трюдо експорт канадських озброєнь в Україну. Він став можливим, коли в грудні 2017 року Міністерство закордонних справ Канади зняло обмеження для канадських торговельних компаній. «Канада завжди підтримуватиме народ України й допомагатиме її зусиллям на шляху до більшої демократії, безпеки і процвітання», — сказав тоді прем’єр-міністр Трюдо.
Така підтримка України упродовж останніх чотирьох років була зумовлена, зокрема, перебуванням на посаді глави МЗС Христі Фріланд, канадійки з українським корінням. Втім, вона не єдина канадська політикиня, яка його має. Як зазначає Михайло Винницький, у ліберальний уряд зараз іде ще один відомий політик українського походження Іван Бейкер, молодий політик із Торонто.
«Українці представлені в обох головних партіях. І це в будь-якому разі позитивно, адже українське лобі у Канаді достатньо сильне», — сказав Винницький. На думку експерта, Фріланд із великою імовірністю залишиться на посаді глави канадського МЗС або їй буде запропоновано іншу високу посаду.