Туреччина готова вести перемовини з «Талібаном». А США більше не вважають Ашрафа Гані «суб’єктом влади» в Афганістані
Президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган заявив, що схвалює заяви угруповання «Талібан», які ті виголосили після приходу до влади в Афганістані, й висловив готовність обговорювати з ними питання країни.
Як повідомляє «Анадолу», про це Ердоган заявив в інтерв’ю, яке показували турецькі телеканали 18 серпня.
Зокрема президент Туреччини заявив про готовність до «будь-якого виду співпраці щодо миру в Афганістані, добробуту співвітчизників у країні та захисту турецьких інтересів». Він додав, що наразі пріоритет Анкари — безпека турецьких громадян в Афганістані.
«Незалежно від того, хто керує в Афганістані, його підтримка в добрі й погані часи — це умова братерства [між Туреччиною й Афганістаном]», — сказав Ердоган.
Своєю чергою про співпрацю з «Талібаном» в Афганістані заявив і президент США Джо Байден. В інтерв’ю ABC 18 серпня він розповів, що бойовики угруповання «дозволяють вивезти американських громадян, військових і дипломатів».
А заступниця державного секретаря США Венді Шерман на брифінгу, коментуючи інформацію про перебування президента Афганістану Ашрафа Гані в Об’єднаних Арабських Еміратах, заявила: «Ми більше не вважаємо його суб’єктом влади в Афганістані».
Сам Гані також записав 10-хвилинне звернення на Facebook, де повторив, що був змушений виїхати з країни для уникнення кровопролиття. Він заперечив, що нібито вивіз із собою гроші, й пообіцяв у майбутньому повернутися до Афганістану.
Гані не прокоментував заяву віцепрезидента Афганістану Амрулли Салеха про те, що за відсутності очільника країни той виконує його обов’язки. Салех, за даними ЗМІ, наразі збирає коаліцію, що протистоятиме владі «Талібану» в Афганістані.
Що відбувається в Афганістані?
З травня 2021 року в Афганістані тривають активні воєнні дії. Вони почалися після оголошення США про виведення військ з Афганістану, де ті перебували понад 20 років: спершу — для стримування «Талібану» й боротьби з терористами, які здійснили напади на США, потім — для укріплення безпеки країни.
Виведення американських військ є передумовою початку мирного процесу, про який сторони в Афганістані домовилися ще в лютому 2020 року за посередництва США. Згідно з умовами тієї угоди, після виведення іноземних військ з Афганістану таліби й Кабул повинні були розпочати внутрішній діалог для політичного розв'язання свого протистояння.
Уряд Афганістану побоювався, що відсутність американських військ у країні розв'яже руки «Талібану» й призведе до поступового захоплення країни бойовиками, що, власне, і сталося.
15 серпня таліби захопили Кабул, увійшли в президентський палац і планують найближчим часом оголосити про створення Ісламського Емірату Афганістан — країна вже мала цю назву понад 20 років тому, коли «Талібан» контролював владу.