Туреччина вийшла зі Стамбульської конвенції про запобігання насильству щодо жінок. Хоча перша її й ратифікувала

Туреччина офіційно вийшла з Конвенції Ради Європи про запобігання насильству стосовно жінок і домашньому насильству та боротьбу з цими явищами, відомої як Стамбульська конвенція.

Відповідне повідомлення в суботу, 20 березня, було оприлюднене в офіційному урядовому віснику Туреччини. У турецькому уряді встигли заявити, що вихід держави з угоди не означає послаблення захисту прав жінок.

Міністерка з питань сім’ї, праці й соціальних послуг Зехра Зумрут говорить, що права жінок і так захищені в конституції країни й національному законодавстві, а правова система Туреччини «достатньо динамічна й сильна», щоб впровадити нові норми за потреби.

Зумрут також наголосила, що насилля проти жінок є злочином проти людяності, а Туреччина буде «рішуче боротися проти такого насилля за принципом "нульової толерантності"», цитує її офіційне інформагентство країни Anadolu.

Голова Ради Європи Марія Пейчинович Бурич заявила, що рішення Туреччини є «суттєвим відкатом» у боротьбі проти насилля щодо жінок і дівчат і «ставить під загрозу захист жінок у Туреччині, у Європі й не лише».

Стамбульська конвенція — це перший міжнародний юридично обов'язковий законодавчий акт, покликаний захищати права жінок в усьому світі й у будь-який час — як мирний, так і під час війн. Він фіксує загальні принципи того, як саме ці права мають захищатися, і встановлює кримінальну відповідальність за насильство проти жінок.

Стамбульська конвенція була підписана понад 40 державами-членами Ради Європи у 2010 році в турецькому місті Стамбул. Туреччина була першою країною, яка завершила процес ратифікації документа у 2014 році.

Правозахисна організація Human Rights Watch у своєму останньому звіті щодо Туреччини попереджала про можливість виходу країни зі Стамбульської конвенції й наголошувала, що «домашнє насилля й насилля проти жінок є значними проблемами» в країні.

Зокрема, Human Rights Watch зазначала, що офіційної статистики щодо ґендерно вмотивованого насилля в Туреччині немає, а за повідомленнями жіночих правозахисних організацій, сотні жінок щороку гинуть у країні через домашнє насильство.

За даними турецької громадської організації «Зупинимо феміцид», які наводить BBC, за 2020 рік від домашнього й ґендерно вмотивованого насильства в Туреччині загинули принаймні 300 жінок і дівчат, але це число може бути ще більшим, бо не всіх жертв насилля визначають як таких правоохоронці.