У Берліні завершились 9-годинні перемовини у «нормандському форматі». Про що домовилися?
У Берліні завершилась чергова зустріч політичних радників «нормандської четвірки», де від України бере участь глава Офісу президента Андрій Єрмак. Цього разу вона розпочалась 10 лютого і тривала 9 годин, втім погодити якийсь новий документ не вдалося.
Про це сказав Єрмак на конференції за підсумками переговорів.
«Сьогодні не змогли дійти до якогось спільного документа. Було б добре на другу зустріч після тривалої перерви теж щось узгодити. Але сьогодні відбулося, як відбулося. Ми продовжимо працювати», — сказав глава ОП.
За словами Єрмака, всі сторони підтвердили, що налаштовані продовжувати перемовини, розблокувати та активізувати роботу Тристороння контактна група з мирного врегулювання ситуації на сході УкраїниТКГ, виконувати Мінські домовленості та виказали повну прихильність незалежно від будь-яких умов до режиму припинення вогню.
«Сподіваюся, що на наступному засіданні ТКГ продовжиться розгляд питань, пов'язаних із законами, які передбачені Мінськими угодами. Вони будуть розглядатися. Ми маємо сьогодні декілька успішних кейсів, коли ухвалювалися рішення і щодо режиму припинення вогню», ㅡ сказав Єрмак.
Він додав, що на наступному засіданні ТКГ сподіваються розблокувати питання щодо обміну полоненими та відкриття КПВВ.
Що кажуть у Росії?
Заступник керівника адміністрації президента РФ Дмитро Козак заявив, що Україна відмовилася в підсумковому документі цитувати, що питання статусу окупованих територій Донбасу потрібно вирішувати на консультаціях із їхніми «представниками». Це, за його словами, стало головною суперечністю, через яку переговори так затягнулися. Він також заявив, що Київ не дає «ані позитивної, ані негативної відповіді».
Козак резюмував, що майже дев'ять годин переговорів не мали «видимих, відчутних результатів, висловлених у документах».
«Нормандський формат» — це переговори лідерів України, Німеччини, Франції та Росії з метою врегулювання конфлікту на Донбасі. Однак востаннє лідери «нормандської четвірки» зустрічались ще у грудні 2019 року в Парижі, після чого Україна провела обмін утримуваних із «ДНР» та «ЛНР».
26 січня 2022 року в Парижі завершилася зустріч політичних радників «нормандської четвірки», де сторони погодили спільне комюніке — вперше з 2019 року.