Обмін відбувся: звільнені з полону прилетіли до Києва (текстовий онлайн)

Звільнені з полону українці біля пункту пропуску Майорське, Донецька область, Україна, 29 грудня 2019 року
Звільнені з полону українці біля пункту пропуску Майорське, Донецька область, Україна, 29 грудня 2019 рокуEPA-EFE/YEVGEN HONCHARENKO

29 грудня на Донеччині відбувся перший за два роки обмін полонених між Україною та самопроголошеними «Л/ДНР». Ми вели для вас текстовий онлайн та пряму трансляцію з місця події. Стежте за усіма подіями разом з нами.

Спочатку новіші

У порядку додавання

Як відомо, домовленості про обмін полонених до кінця року вдалося досягнути на зустрічі лідерів «нормандської четвірки» 9 грудня в Парижі. Деталі щодо обміну узгодили 23 грудня у межах Тристоронньої контактної групи.

Кого планують обміняти? Сторони наразі не розголошують ані списків людей, яких обміняють, ані точну кількість учасників обміну. Однак ми підготували текст про тих, хто точно перебуває у полоні бойовиків і кого ймовірно можуть звільнити у межах цього обміну.

Початок процесу взаємного звільнення. підтвердила омбудсменка Людмила Денісова та офіс президента Володимира Зеленського.

За попередніми даними, в межах обміну звільнять 80 українців, повідомила омбудсменка Людмила Денісова. Однак кількість може змінитися. До місця взаємного звільнення з окупованих територій вже прибули 3 автобуси з українцями. Поки що вони залишаються в автобусах. Після того, як полонені переодягнуться, почнеться процес верифікації.

Українці, яких утримували в полоні бойовики, почали виходити з автобусів.

Почалася верифікація українців.

Ось імена, які нам вдалося почути:

  1. Іван Дєєв
  2. Юрій Євтушок
  3. Едуард Алоян
  4. Вікторія Вороніна
  5. Тетяна Горбуліч
  6. Володимир Данильченко
  7. Юрій Євтушок
  8. Валентина Єременко
  9. Сергій Іванчук
  10. Роман Коркішко
  11. Денис Олійник
  12. Анастасія Мухіна
  13. Олександр Пауков
  14. Михайло Сікацький
  15. Анатолій Семеренко
  16. Олена Сорокіна
  17. Валерій Тарасюк
  18. Андрій Яровий
  19. Іван Катишев
  20. Валерій Семенов
  21. Роман Фурсов
  22. Віталій Буянов
  23. Іванов
  24. Кучін
  25. Завадський

У полонених запитали, чи всі згодні переїхати на підконтрольну уряду територію України? Всі одноголосно відповіли «Так!»

На запитання, чи хтось хочеться залишитися в окупованому Луганську, відповіли, що охочих немає.

25 звільнених українських полонених поки залишаються на пункті пропуску. Частина дзвонять родичам.

«У нас все добре, не переживай. Зараз, напевно, поїдемо до Києва. Все, Мамуся, я тебе люблю. Тільки не переживай, стеж за тиском», — каже один зі звільнених по телефону.

Перших громадян України звільнено, написала омбудсменка Денісова. Серед них четверо військових, що перебували тривалий час у полоні на тимчасово окупованій частині Донбасу, — Сергій Іванчук, Юрій Явтушок, Іван Дєєв, Роман Фурсов.

«Всі вони перебувають у безпеці на підконтрольній Уряду України території!», — додала Денісова.

Нам стало відомо, що п'ятеро ексберкутівців, обвинувачених у вбивстві 48 і пораненні 80 людей на вулиці Інститутській 20 лютого 2014 року, перебувають на КПВВ Майорське на Донеччині для участі в обміні.

«Вони сидять в автобусі зараз, на обміні», — сказав адвокат Ігор Варфоломєєв у коментарі hromadske.

Йдеться про Олега Янішевського, Сергія Зінченка та Павла Аброськіна, які перебували під вартою, а також Сергія Тамтуру й Олександра Маринченка, які залишалися під цілодобовим домашнім арештом. 28 грудня Київський апеляційний суд відпустив усіх п'ятьох ексберкутівців під особисте зобов'язання.

Крім 25 полонених, яких вже передали бойовики «ЛНР» на підконтрольну уряду територію, поки що нікого більше не передавали. Скільки загалом українців віддадуть «республіки», досі невідомо. Омбудсменка Людмила Денісова анонсувала 80, а так звана омбудсменка «ДНР» Дар'я Морозова сказала, що «республіки» передадуть Україні 55 людей. Скільки віддасть Україна на непідконтрольні території також невідомо.

Як розповів наш кореспондент Іван Бухтіяров, українські полонені, яких утримували у самопроголошеній «ДНР» і яких мають звільнити у межах обміну, зараз перебувають у Горлівці, на непідконтрольній території. За ними мають незабаром відправитися автобуси.

Раніше звільнений з незаконного ув'язнення в Росії український режисер Олег Сенцов прокоментував нинішній обмін. Він вважає, що Україна повинна повертати своїх героїв, але «не ціною паплюження цінностей, за які ці герої билися».

«Сьогодні, якщо нічого не зірветься, станеться обмін. Частина наших полонених повернеться додому… За це Україна віддасть справжніх вбивць: російських найманців, харківських терористів та п’ятьох беркутівців», — написав Сенцов.

Водночас він переконаний, що Україні не варто було обмінювати «справжніх вбивць».

«І річ не тільки в тому, що у нас майже не залишається цього «чоловічого обмінного фонду» (дуже цинічний та практичний вираз) і для нового повернення своїх заручників, український уряд буде вимушений надалі торгувати інтересами країни з ворогом. А у том, що цей крок лишає нас головного — справедливості», — переконаний Сенцов.

За цю справедливість, як уточнив режисер, українці стояли на Майдані та борються проти окупантів.

До слова, доки ми очікуємо продовження обміну, пропонуємо вам згадати, як у вересні 2019 року в Україну повернулися військовополонені моряки й політв'язні, яких незаконно утримували в Росії й анексованому Криму.

Наш кореспондент Іван Бухтіяров поспілкувався зі звільненим з полону військовим Сергієм Іванчуком.

— Розкажіть, будь ласка, з якого моменту ви перебували в полоні? Як туди потрапили?

— В полон я потрапив 4 лютого 2017 року... Яким шляхом я туди потрапив? Я, чесно сказати, не знаю, чи маю право я відкривати всю ту інформацію, якою я володію. Я виконував завдання, яке на мене було покладено, можна сказати, в тилу противника.

— То ви розвідник?

— Я служив і служу у військах спецпризначення. Завдання я виконував не тільки в Луганську, а також і в Донецьку, потрапив у полон. З якої причини — поки що сам не знаю, де був витік інформації, чи це було з нашої сторони, чи це ми допустили якусь помилку. Ну, шо є, то є. Завдання те, що було мені поставлене, ми виконали, але потрапили в полон.

— Розкажіть, як ви там перебували в місцях позбавлення волі, як до вас ставились?

— Я чесно скажу: у військах спецпризначення в нас не скаржаться на труднощі, а сміливо та рішуче їх долають. То, що нам прийшлось там пережити, ми стерпіли, я і мій підопічний...

Звільнений з полону бойовиків Віталій Буянов розповів, що його засудили на окупованих територіях за «інакомислення» — ми поспілкувалися з ним на КПВВ, де відбувається обмін полонених.

П’ятьох ексберкутівців, обвинувачених у вбивстві 48 і пораненні 80 людей на вулиці Інститутській 20 лютого 2014 року, вже передали самоназваним «ДНР» та «ЛНР» у межах обміну ув'язнених.

Також Україна віддала бойовикам бразильця Рафаеля Лусваргі, який воював на Донбасі на їхньому боці. Про це нам розповів адвокат бразильця Валентин Рибін. 2 травня 2019 року суд визнав Лусваргі винним в участі у незаконних збройних формуваннях в Україні та терористичній організації й засудив його до 13 років позбавлення волі з конфіскацією майна.

Крім Лусваргі, Україна передала бойовикам ще низку клієнтів Рибіна:

  • громадянина РФ Руслана Гаджиєва, який брав участь у бойових діях на Донбасі;
  • фігуранта справи щодо заворушень в Одесі 2 травня 2014 року Сергія Долженкова;
  • росіянина Олега Дороніна, який воював на Донбасі, його у 2016 році засудили до 13 років тюрми;
  • українку Дар'ю Мастікашеву, підозрювану у державній зраді. Вона цивільна дружина ексохоронця російського політика Бориса Березовського, її звинувачували в тому, що вона вербувала в Україні диверсантів.

Водночас Олександр Каратай, якого звільнили з-під варти разом з Мастікашевою, відмовився переходити на підконтрольну бойовикам територію і брати участь в обміні.

Кілька годин тому закінчився обмін між Україною і самопроголошеною «ЛНР». Українці, яких звільнили з полону «ЛНР», поки що перебувають у спеціально облаштованому наметі поблизу КПВВ «Майорське».

Зараз усі чекають автобус з Горлівки, що на непідконтрольній території. Він має привезти українців, яких звільнили з полону бойовиків «ДНР».

76 полонених українців звільнили з непідконтрольних територій, усі вони у безпеці на підконтрольній Україні території. Взаємне звільнення утримуваних осіб завершилося, повідомили в Офісі президента. Анонсують подробиці згодом.

Серед звільнених з полону є військові Збройних сил України Богдан Пантюшенко, Олександр Коріньков та Сергій Глондар.

Богдан Пантюшенко — командир танка, котрий підбили під Донецьком. перебуває у полоні бойовиків самопроголошеної з січня 2015 року.

Військовослужбовці 3-го полку спецпризначення старшина Сергій Глондар та молодший сержант Олександр Коріньков потрапили у полон 16 лютого 2015 року, коли виконували бойове завдання у районі Дебальцевого. Військові супроводжували колону й мали вивести поранених з Дебальцевого, однак їхній загін потрапив у засідку. Тоді декілька військових загинуло, декілька — дістали поранення, інших взяли у полон. Відомо, що їх утримували у Макіївській колонії.

Радника секретаря РНБО Сергій Сівохо розповів у коментарі hromadske, що четверо українців, яких звільнили з полону бойовики, відмовилися брати участь в обміні й залишились на окупованій території, бо у них там родини.

Також він сказав, Україна готова була передати на окуповані території 141 людину. Однак врешті українська сторона віддала 127 утримуваних, ще 14 відмовилися повертатися і залили на підконтрольній уряду території.

«Вдячна усім, хто доклав неймовірних зусиль для того, щоб процес взаємного звільнення відбувся. Україна ще раз довела, що головною цінністю для держави є її люди. Ми ніколи не залишимо наших співвітчизників без уваги та підтримки», — написала омбудсменка Людмила Денісова.

«Звісно, нам не вдалось повернути усіх, але робота з подальшого звільнення наших громадян триває. Впевнена, що нам вдасться повернути додому усіх, кого досі незаконно утримують в місцях несвободи Російської Федерації та на територіях підконтрольних їй невизнаних республік», — додала вона.

Також з полону звільнили журналіста Станіслава Асєєва, якого 22 жовтня ув'язнили у самопроголошеній «ДНР» до 15 років позбавлення волі. Він пробув у полоні 2,5 роки.

Служба безпеки України оприлюднила списки всіх українців, яких звільнили з полону. Серед них 12 військових і 64 цивільних.

Міністр закордонних справ Вадим Пристайко привітав нинішній обмін і заявив, що Україна продовжить працювати у «нормандському форматі» заради остаточної формули «всіх-на-всіх»

«Важко уявити кращий подарунок для 76 українських родин, ніж те, що їхні близькі вже прямують додому та будуть на свята поруч. Домовленість лідерів під час Норманді виконується. На наступних раундах ми продовжимо працювати заради остаточної формули «всіх-на-всіх» — це пріоритет», — написав Пристайко.

З Майорська відбули автобуси зі звільненими з полону бойовиків українцями. Як сказала нам прессекретарка президента Юлія Мендель, вони їдуть в напрямку Харкова, звідки летітимуть до Києва.

Тим часом в аеропорту «Бориспіль» привезли автобуси, якими ймовірно будуть забирати звільнених з полону українців. Однак, коли вони прибудуть, наразі невідомо.

В аеропорту «Бориспіль» привезли автобуси, якими ймовірно будуть забирати звільнених з полону бойовиків українцівАнна Тохмахчі/hromadske

Доки ми чекаємо прибуття звільнених полонених у Київ, пропонуємо подивилися кілька фото з нинішнього обміну.

Танкіста Богдана Пантюшенка взяли у полон під час боїв біля селища Спартак поблизу Донецького аеропорту в січні 2015 року. Під час боїв біля Донецького аеропорту бойовики підбили його танк, екіпаж потрапив у полон. Його дружина Вікторія не бачила чоловіка вже п’ять років. Перед полоном вони прожили разом всього рік. Зараз Вікторія чекає на Богдана в аеропорту «Бориспіль».

Алла Макух, мама звільненого з полону у 2016 році Олександра Макуха, опублікувала фото з аеропорту «Бориспіль», де рідні очікують на своїх близьких. Макух є засновницею громадської організації «Берегиня», яка допомагає родинам полонених.

У представництві президента в Криму заявили, що політв’язнів з півострова включать у списки під час наступного обміну — Жоден «громадянин України, кримський татарин чи українець, не забутий».

В аеропорту «Бориспіль» на звільнених з полону українців вже чекають рідні та близькі.

З військового аеродрому у Чугуєві Харківської області до Києва вилетів літак зі звільненими з полону українцями. Їх зокрема зустріне президент Володимир Зеленський.

О 20:24 прес-секретарка глави держави Юлія Мендель заявила, що літак буде у Києві за годину.

Президент Зеленський вже прибув до аеропорту «Бориспіль».

Європейський Союз назвав обмін ув’язнених між владою України та так званими «ДНР» і «ЛНР» «значним», але водночас взяв до уваги включення в списки на обмін підозрюваних у вбивствах під час Євромайдану — колишніх співробітників «Беркуту».

Прес-секретарка Зеленського Юлія Мендель пояснила, чому журналістів не пустили на КПВВ «Майорське», де відбувався обмін полонених.

У Росії вже хочуть, щоби Україна внесла зміни до Конституції для закріплення особливого статусу Донбасу.

Родичі та близькі звільнених вже вийшли на злітну смугу, аби зустріти їх.

Наша журналістка Аня Тохмахчі запитала у прессекретарки президента Юлії Мендель, чи пояснював Володимир Зеленський обмін ексберкутівців рідним полонених, з яким щойно мав зустріч.

«Давайте перше слово скаже президент. Це було рішення суду все-таки. Це не дуже етично, якщо я буду коментувати рішення суду», — відповіла вона.

На зауваження, що це було рішення суду під тиском, Мендель не відповіла нічого.

76 звільнених з полону українців прилетіли у Київ.

Першим вийшов з літака та привітався з президентом танкіст Богдан Пантюшенко, який потрапив у полон під час боїв біля селища Спартак поблизу Донецького аеропорту в січні 2015 року.

Рідні та близькі зустрічають звільнених з полону.

Після прибуття літака зі звільненими виступив президент Володимир Зеленський.

«Найголовніше — це люди вдома», — сказав він.

Президент подякував всім лідерам «нормандської четвірки», за його словами, все, про що вони домовились у питанні обміну полонених, було виконано.

Зеленський наголосив, що вже не можна повернути тих, хто загинув на Майдані, але можна було повернути українців, які були у полоні бойовиків. Так він прокоментував питання про обмін колишніх беркутівців, обвинувачених у розстрілах на Майдані.

«Я вважаю, що наші бійці, наші військові, наші і журналісти — вони всі є герої, і я впевнений, що для нас пріоритет повернути наших людей. Я з повагою ставлюся до всіх батьків і родичів, які втратили близьких на Майдані. Ми, на жаль, не можемо повернути тих, кого вже немає, але ми могли повернути живих. І я впевнений. що це пріоритет... Ми повертаємо живих людей. Я вам більше скажу: якби в мене було сто беркутівців і мені треба було повернути одного живого розвідника, то я б віддав 100 беркутівців», — сказав він.

Водночас Зеленський зазначив, що багато ув’язнених українців залишаються на території Росії, зокрема ті, кого вивезли з анексованого Криму.

«Це інший трек, яким ми зараз теж займаємось», — запевнив він.

Крім цього, представниця України у ТКГ Валерія Лутковська розповіла, що 17 осіб відмовились переходити на підконтрольну бойовикам територію. Ще 30, за її словами, взагалі відмовились від участі в обміні.

Серед звільнених з полону — мешканка окупованого Первомайська Олена Сорокіна, яку за проукраїнську позицію засудили за нібито шпигунство.

Більшість зі звільнених полонених вже поїхали з «Борисполя», зокрема танкіст Богдан Пантюшенко та спецпризначенець Сергій Глондар.

Однак деякі знайшли час поспілкуватися з журналістами.

76 звільнених з полону українців зустрілися зі своїми рідним та поїхали з аеропорту. Ми завершуємо на цьому свій онлайн, дякуємо, що були з нами.