У Киргизстані протестують проти відправлення військових до Казахстану. Парламент країни все одно зробив це
У Киргизстані відбулися протести проти відправлення своїх силовиків до Казахстану, яких переправляють до країни у межах Організації договору про колективну безпеку (ОДКБ). Парламент обговорював це рішення за закритими дверима та врешті погодився відправити військових.
Про це повідомляють «Радіо Свобода» та BBC.
7 січня однопалатний парламент країни ㅡ Жогорку Кенеш ㅡ зібрався на екстрену нараду, щоб розглянути це питання. Згідно з Конституцією країни, будь-яке розміщення Збройних Сил Киргизстану за межами його території ухвалюється більшістю голосів депутатів (не менше двох третин).
Президент Казахстану Касим-Жомарт Токаєв звернувся до ОДКБ (куди входить Киргизстан) у ніч проти 6 січня і просив організацію допомогти з «антитерористичною операцією».
Але депутати Киргизстану не змогли розглянути це питання одразу 6 січня через відсутність кворуму. Тож Киргизстан залишався єдиною країною в ОДКБ, яка не погоджувала відправлення свої сил.
На тлі цього у країні відбувалися протести проти відправлення військ. На головній площі Бішкеку активісти вийшли з гаслами: «Киргиз у казаха стріляти не буде», «Киргиз казаху ㅡ брат» та «ОДКБ – це Росія!». У соцмережах люди поширювали заклики не вводити сили у Казахстан.
Серед інших вимог протестувальників було проведення засідання про відправлення військ у відкритому режимі для ЗМІ та спостерігачів від громадськості. Однак 7 січня парламент країни вирішив обговорити це питання за закритими дверима.
За даними Kaktus.media, 69 депутатів проголосували «за» відправлення військових, 7 ㅡ «проти».
Очільник Державного комітету нацбезпеки Киргизстану Камчибек Ташієв заявляв, що до Казахстану відправлять 150 військовослужбовців, 8 бронетехніків та 11 одиниць техніки.
Нагадаємо, на тлі масових протестів у країні президент Казахстану Касим-Жомарт Токаєв звернувся до держав-членів Організації договору про колективну безпеку (ОДКБ) по допомогу у придушенні протестів і заявив про «терористичну загрозу».
До ОДКБ, окрім Казахстану, входять Росія, Білорусь, Вірменія, Таджикистан та Киргизстан. Вони погодилися ввести свій контингент у країну.
Генеральний секретар ОДКБ Станіслав Зась заявив, що сили «миротворців» у Казахстані не мають займатися розгонами, але мають право застосовувати зброю в разі нападу «озброєних банд».
Він заявив, що «миротворчі сили» налічуватимуть приблизно 2,5 тисячі людей, але за потреби їх можуть посилити. Пробути в Казахстані вони планують «недовго»: кілька днів або тижнів. А втім, термін присутності «миротворців» залежатиме від ситуації та рішення місцевої влади.