У Києві відкрили пам’ятник першому космонавту незалежної України Леоніду Каденюку. 23 роки тому він повернувся з космосу
На Байковому кладовищі в суботу, 5 грудня, відкрили пам’ятник Леоніду Каденюку — на сьогодні єдиному космонавтові незалежної України. Сталося це на 23—тю річницю його повернення з космосу на американському шатлі «Колумбія».
Ескіз монумента обирала родина Леоніда Каденюка. Для збору коштів на його встановлення було відкрито благодійний фонд, оскільки виділення державного фінансування через бюрократичні процеси затягнулося б, повідомляє пресслужба Офісу президента.
На церемонії відкриття пам’ятника була присутня сім’я Каденюка, а також перші особи держави, зокрема й президент Володимир Зеленський. Він заявив, що Україна «повинна робити все» для відновлення космічної галузі, а також пообіцяв родині Каденюків збільшити державну матеріальну підтримку.
Про наміри встановити пам’ятник Леоніду Каденюку Зеленський заявив у січні 2020 року — на 69-ту річницю з дня народження українського космонавта. Тоді він стверджував, що будівництво монумента профінансує держава.
Помер Леонід Каденюк 31 січня 2018 року на 68-му році життя.
Чим відомий Леонід Каденюк?
Леонід Каденюк — перший космонавт незалежної України, генерал-майор Військово-повітряних сил, кандидат технічних наук і депутат 4-го скликання. Народився 28 січня 1951 року в селі Клішківці Чернівецької області у родині сільських вчителів.
Уперше до загону космонавтів його обрали у 25-річному віці. Тоді, у серпні 1976 року, він став частиною групи багаторазової космічної системи «Буран».
Після розпаду СРСР Каденюк спочатку прийняв російське громадянство, але у 1995-му отримав громадянство України. Того ж року його обрали до групи космонавтів Національного космічного агентства України. Каденюк пройшов підготовку до космічного польоту в NASA на американському космічному кораблі багаторазового використання.
У листопаді 1997-го року 44-річний Каденюк здійснив свій перший космічний політ. Із 19 листопада по 5 грудня він перебував на американському багаторазовому транспортному космічному кораблі «Колумбія» місії NASA, де виконував біологічні експерименти спільного українсько-американського дослідження.