У Кремлі заявляють, що Путін вакцинувався проти COVID-19. Але доказів цьому немає, тож просять повірити на слово
Кремль повідомив, що 23 березня президент Росії Володимир Путін зробив щеплення проти коронавірусу. Але доказів цьому немає: глава країни нібито не захотів щепитися на камеру та й препарат, яким його вакцинували, не називають.
Про це пише BBC.
Прессекретар президента Росії Дмитро Пєсков заявив, що Путін зробив щеплення проти COVID-19 і «почуває себе добре». Він зазначив, що вже наступного дня президент повернеться до роботи.
Водночас Кремль не опублікував жодного фото чи відео з вакцинації Володимира Путіна, як це робили лідери інших країн, щоб показати приклад своїм громадянам. Там кажуть, що Путіну «не подобається» увага камер.
«Президент і так, як бачите, досить значну частину свого робочого часу присвячує заходам, бесідам та нарадам, пов'язаним з вакцинацією, з виробництвом вакцин, і т.д. Тому президент для пропаганди вакцин робить дуже багато і так», ㅡ сказав Дмитро Пєсков та додав, що людям «доведеться повірити на слово» у щеплення Путіна.
Окрім того, прессекретар президента РФ не уточнив, якою саме вакциною щепили Путіна. Росія має три власні препарати, які, як зазначав Пєсков, «однаково надійні та ефективні».
«Ми свідомо не говоримо, яке саме щеплення отримає президент, зазначаючи, що всі три російські вакцини абсолютно надійні і ефективні», ㅡ сказав він.
Що відомо про російські вакцини?
Всього їх три: «Спутник V» (Інституту Гамалії), «ЭпиВакКорона» (наукового центру «Вектор») та ще одна вакцина від Федерального наукового центру імені М.П. Чумакова.
Найбільш відомою серед них є вакцина «Спутник V», або «Гам-Ковід-Вак» — препарат, розроблений Національним дослідницьким центром епідеміології та мікробіології імені Гамалії. Його схвалили до використання одразу після завершення другого етапу клінічних досліджень у серпні 2020-го, що суперечить загальноприйнятим протоколам проведення випробувань.
У вересні претензії до даних другого етапу клінічних випробувань вакцини висловила міжнародна група науковців (детальніше читайте в нашому матеріалі).
Уже після оголошення про готовність вакцини в Росії розпочали останній, третій етап клінічних досліджень, але паралельно з цим розпочали вакцинацію населення. Ба більше, нещодавно творці вакцини відмовилися вводити добровольцям плацебо в межах третього етапу досліджень. На думку фахівців, це фактично означає провал дослідження.
А втім, 2 лютого в авторитетному медичному виданні The Lancet вийшла стаття про проміжні результати третього етапу досліджень «Спутника V». Наведені в ній дані свідчать, що російська вакцина справді дієва, але питання до коректності проведення випробувань (зокрема згадане викривлення добірки, а також відсутність протоколу щодо тестування учасників випробування) все ж залишаються.