У Литві вирішили заборонити всі авіарейси, які проходять через територію Білорусі

У Литві з 25 травня заборонили виконувати будь—які рейси через повітряний простір Білорусі. Ідеться як про прибуття, так і про відбуття літаків. Зробили це після екстреної посадки режимом Лукашенка у Білорусі літака та затримання опозиціонера Романа Протасевича.

Рішення ухвалили на засіданні уряду 24 травня, передає литовське видання Delfi.

«Що стосується польотів у Литву і з Литви через повітряний простір Білорусі: попри те, що деякі авіакомпанії самі вирішили скасувати такі польоти, заради безпеки мандрівників запропоновано ухвалити відповідне рішення», — заявила прем'єр-міністерка Литви Інґріда Шимоніте.

Міністр транспорту країни Марюс Скуодіс пояснив, що тепер будь-які польоти в Литву і з неї через Білорусь заборонені. Уточнює, що заборона стосуватиметься 10 напрямків та 26 рейсів на добу — переважно літаків, що прямують на південь, до Туреччини та Греції.

«Це не означає заборону на польоти; це означає, що авіакомпанії повинні вибирати інший маршрут», — переконує міністр.

В МЗС Литви вже запропонували авіакомпаніям ЄС скасувати польоти над Білоруссю. Міністр закордонних справ Ґабріелюс Ландсберґіс під час засідання Ради ЄС також запропонував заборонити білоруським авіакомпаніям літати до країн ЄС і запровадити санкції проти «Белавіа».

Міністр переконує, що інші країни підтримують цю ідею. Однак Литва вирішила ухвалити окреме рішення і проситиме країни ЄС зробити те ж саме.

Що трапилося з Протасевичем?

Його 23 травня затримали в аеропорту Мінська. Він був на літаку Ryanair, який летів з Афін до Вільнюса. Під час польоту пілоти запросили в Білорусі посадку через повідомлення про мінування. Потім пасажирів відправили на повторний огляд, де Протасевича й затримали.

Провладний Telegram-канал «Пул Первого» повідомив, що дозвіл на посадку борту Ryanair дав особисто самопроголошений президент Олександр Лукашенко. Він же розпорядився підняти в повітря винищувач МіГ-29 для супроводу літака.

У Литовському міжнародному аеропорту підтвердили, що на момент запиту про посадку борт Ryanair перебував ближче до Вільнюса, ніж до Мінська.

Про Протасевича

Після президентських виборів у Білорусі великої популярності набув Telegram-канал NEXTA, який щодня публікував перебіг подій у країні та анонсує проведення акцій. 20 жовтня 2020 року суд Центрального району Мінська визнав Telegram-канал NEXTA та його логотип «екстремістськими матеріалами».

Співзасновниками NEXTA є Степан Путило та Роман Протасевич. Їх оголосили в міждержавний розшук і внесли у список терористів у Білорусі. Проти них також відкрили кримінальні справи одразу за трьома статтями: про організацію масових заворушень, грубе порушення громадського порядку та розпалювання ворожнечі.

Протасевич — співзасновник і інших Telegram-каналів, які визнані в Білорусі екстремістськими, зокрема «Беларусь головного мозга». Останнім часом жив у Вільнюсі й був у команді Світлани Тіхановської, уточнюють наші білоруські колеги з «Єврорадіо».