В МЗС відповіли на план «гарантій безпеки» від РФ: найкраща гарантія ㅡ припинення конфлікту

Міністерство закордонних справ України у відповідь на план «гарантій безпеки» від Росії нагадало, що головною проблемою євроатлантичного простору наразі є саме збройна агресія РФ.

Про це нам у коментарі сказав речник МЗС Олег Ніколенко.

В МЗС України закликають Росію вже зараз почати виконання Мінських угод і домовленостей лідерів «нормандського формату»: дотримуватися режиму припинення вогню, розведення сил, розмінування, відкриття і забезпечення належної роботи пунктів пропуску на лінії розмежування, проведення обміну полонених тощо.

«Саме згортання ескалації та припинення розв’язаного Росією міжнародного збройного конфлікту є найкращою гарантією безпеки на континенті», ㅡ зазначають у міністерстві.

Ніколенко також наголосив, що лише Україна та члени НАТО мають право обирати вектор подальшого розвитку своїх відносин, зокрема й у питанні набуття Україною членства в Альянсі.

Що передувало?

Міністерство закордонних справ Росії опублікувало свій проєкт документів про гарантії безпеки з боку США та НАТО, де закликало їх не розширювати НАТО на схід і не включати до Альянсу держави, які раніше входили до СРСР, зокрема Україну.

Окрім того, Росія вимагає від держав-членів НАТО відмовитися від будь-якої військової діяльності на території України, а також інших держав Східної Європи, Закавказзя та Центральної Азії, не розміщувати додаткові збройні сили та озброєння на території всіх інших держав Європи тощо.

Прессекретарка Білого дому Джен Псакі заявила, що переговорів зі США про європейську безпеку без європейських союзників і партнерів не буде.

А Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг зазначив, що будь-який діалог із Росією має ґрунтуватися на основних принципах європейської безпеки та відбуватися за консультацій з Україною.

У НАТО заявили, що готові до конструктивного діалогу з Росією, але відносини з Україною стосуються лише самої країни та 30 членів-держав Альянсу.

Путін і НАТО

1 грудня президент Росії Володимир Путін запропонував розпочати переговори із Заходом про гарантії нерозширення НАТО на схід. Після цього як в Альянсі, так і в уряді України вкотре наголосили, що Москва не може перешкодити Києву зблизитися з НАТО і не має права голосу в цьому питанні.

Окрім цього, президент США Джо Байден переконував, що не прийме жодних «червоних ліній» Путіна щодо вступу України в НАТО. У Білому домі кажуть, що цю позицію американський лідер підтвердив і під час переговорів з Путіним 7 грудня, де зокрема обговорювали стягнення сил РФ до кордонів України.