У Нацбанку прогнозують «розворот» курсу валют. Чому гривня може зміцнитися?

Національний банк України прогнозує, що невдовзі девальвація гривні може змінитися падінням курсу іноземних валют.

Про це повідомив заступник голови Нацбанку Олег Чурій під час прес-брифінгу 20 березня.

«Ми вважаємо, що курс не може рухатися в одному напрямку. Безумовно, курс буде розвертатися, він не буде стояти на місці. Важливими для цієї впевненості можуть бути позитивні новини», — заявив Чурій.

Курс долара та євро може впасти, у разі, якщо Україна підпише нову кредитну програму з Міжнародним валютним фондом на 5,5 мільярда доларів. Після підписання програми МВФ надішле до України перший транш, який зміцнить золотовалютні резерви та сприятиме зміцненню гривні.

Ще однією причиною падіння курсу валют у Нацбанку вважають виплати Нафтогазу. Зазначимо, що наприкінці 2019 року Нафтогаз отримав 2,9 мільярда доларів від Газпрому за рішенням Стокгольмського арбітражу. Цього вдалося досягти, уклавши домовленості про продовження транзиту російського газу.

У 2019 році Нафтогаз вже продав 500 мільйонів доларів з цієї суми — ці кошти направили до резервів, бо НБУ викупив цю валюту з ринку. Однак тоді курс валют сягнув майже 23 гривень за долар.

Більшість коштів Нафтогаз може перерахувати до бюджету після того, як затвердить свою фінансову звітність. У такому разі компанії доведеться продати долари та купити за них гривні.

Наразі Нацбанк для того, аби підтримувати курс гривні та запобігати різкій девальвації, продає валюту із золотовалютних резервів. Загалом від початку тижня Нацбанк продав вже 938 мільйонів доларів. Протягом 10-13 березня з резервів продали 981,6 мільйона доларів.

У перший тиждень березня 2020 року Національний банк України викупив з валютного ринку 150 мільйонів доларів, водночас продав з резервів 307,2 мільйона доларів.