Спільний брифінг міністра енергетики та захисту довкілля України Олексія Оржеля та виконавчого директора НАК «Нафтогаз України» Юрія Вітренка
Фото:

Офіс президента

20 грудня Україна та Росія домовилися продовжити транзит російського газу до Європи через газотранспортну систему України. В уряді та в офісі президента запевняють, що зробили неможливе.

Головні деталі домовленості:

  • контракт на транзит газу укладуть терміном на 5 років з можливістю продовження на тих же умовах ще на наступні 10 років;
  • обсяги транзиту складають 65 мільярдів кубів у 2020 році та по 40 мільярдів кубометрів упродовж 2021-2024 років за умови конкурентного тарифу (контракт на транзит газу, який закінчується у 2019 році, передбачає, що Газпром гарантовано постачає до Європи через Україну 60 мільярдів кубометрів на рік з можливістю збільшення обсягів до 90 мільярдів);
  • російська сторона виплачує Нафтогазу близько 3 мільярдів доларів (грошима) за рішеннями Стокгольмського арбітражу до кінця 2019 року;
  • Нафтогаз відмовляється від нових претензій та відкликає позов проти Газпрому на $12,25 млрд. Крім цього, Україна відмовиться від штрафу Газпрому на 7,4 мільярда доларів, який на російську компанію наклав Антимонопольний комітет;
  • про повернення активів Нафтогазу в окупованому Криму на переговорах не йшлося — це питання вирішуватиме Гаазький арбітраж;
  • після виконання всіх пунктів домовленостей, зокрема щодо відмови від судових вимог та виплати 3 мільярдів доларів Нафтогазу, Газпром зможе потенційно відновити прямі поставки газу до України, які припинили у листопаді 2015 року.

Що це означає для простих українців?

Ціни на газ взимку зростати не будуть. Якби домовленості не досягли, то Росія перекрила б постачання газу і Україні доводилося б купувати його у Польщі, Словаччині та Угорщині. Наразі Україна і так купує газ у цих країн, але надходить він зі сходу, з Росії.

Без транзиту ціна газу зросла б: в ній передбачали б витрати на транзит через газотранспортні системи країн ЄС. Більше того, ціна на газ зросла б на європейських ринках, де газ купує України, через падіння пропозиції газу (його на ринку стало б менше без транзиту через Україну).

Збереження транзиту означає збереження робочих місць людей, які обслуговують ГТС України. Без транзиту більшу частину працівників довелося б скоротити.

Транзит газу — це близько 3 мільярдів доларів доходів щороку. Цієї суми, наприклад, вистачить для того, аби зробити всі заплановані на 2020 рік дорожні роботи. Крім цього, ці надходження Україна отримує у валюті, що сприяє зміцненню курсу гривні. Іншими словами, без транзиту газу курс валют міг би різко вирости.

Питання, які залишилися без відповіді:

Чи встигнуть сторони виконати взяті на себе зобов'язання до 29 грудня? Йдеться про відмову від арбітражних позовів, виплату 3 мільярдів доларів Нафтогазу, розмороження активів Газпрому по всьому світу, скасування штрафу Антимонопольного комітету, відкликання позовів до Газпрому про стягнення цього штрафу, а також підписання угоди про приєднання газотранспортних систем, отримання сертифікації Оператора ГТС України у НКРЕКП, підписання контракту на транзит газу тощо.

Всі ці умови Україна та Росія мають виконати до 29 грудня. Зазначимо, що 25 грудня католики святкують Різдво, і цей день вихідний в Україні та країнах Європи.

Чому для переговорів обрали саме Мінськ? До цього переговори про транзит газу тривали переважно у Брюсселі (переважно безрезультатно), потім у Відні, а 19 грудня відбулися у Берліні.

Що змусило Росію погодитися на договір з Україною? До останнього моменту росіяни заперечували будь-яку можливість угоди про транзит газу. Умовами для початку переговорів російська сторона називала відмову Нафтогазу від виграшу на 3 мільярди доларів, від позову на 12,25 мільярда доларів, а також відмову України від штрафу на 7,4 мільярда доларів. При цьому, росіяни погоджувалися на контракт, термін якого не перевищував 1 рік.

Чи дійсно продовження транзиту газу буде більш вигідним Україні, аніж продовження судів із Газпромом? Наразі невідомо, яким буде тариф на транспортування газу Україною та, відповідно, які будуть доходи України від цього. Чи отримуватиме України 3 мільярди доларів на рік, як зараз, чи ця сума буде меншою або більшою. І на скільки продовжувати транзит газу буде вигідніше, аніж стягнути з Росії 3 мільярди доларів за вже ухваленим рішення арбітражу, 12,25 мільярда доларів за новим позовом та 7,4 мільярда доларів штрафу Антимонопольного комітету (загалом 22,65 мільярда доларів).

Поділитись: