У NASA розповіли, як позбудуться Міжнародної космічної станції після її зношення. Це станеться після 2030 року
Національне аерокосмічне агентство США (NASA) опублікувало подальші плани на роботу Міжнародної космічної станції (МКС). Очікується, що вона пропрацює ще принаймні до 2030 року, а потім її безпечно виводитимуть з роботи. Як саме ㅡ описали у звіті агентства.
Документ опублікували на сайті NASA.
За розрахунками науковців, МКС має працювати ще принаймні 8 років. Технічний термін роботи МКС обмежений основною конструкцією. Решту систем (електропостачання, контролю за навколишнім середовищем, життєзабезпечення та зв’язку) можна відремонтувати та замінити. Але на термін експлуатації основної конструкції впливає динамічне навантаження — наприклад, стикування/розстикування апаратів — та інші чинники.
Кожна країна, що користується МКС, відповідає за аналіз продовження терміну служби для своїх власних модулів. Так, наприклад, NASA, Канадське космічне агентство (CSA), Європейське космічне агентство (ESA) та Японське агентство аерокосмічних досліджень (JAXA) завершили аналіз терміну роботи до 2028 року. «Роскосмос» же завершив аналіз розширення до 2024-го та працює над аналізом розширення до 2030-го. Однак у програмі партнерства МКС ще вивчають останні технічні проблеми з російським модулем, де регулярно фіксують витікання повітря. Через це NASA навіть пропонувало ізолювати модуль РФ.
То як МКС припинить роботу?
Наприкінці свого терміну роботи МКС виконає низку маневрів, щоб почати повільне зниження робочої висоти та спуск на Землю. Річ у тім, що станція завелика, щоб просто згоріти в атмосфері, тож її спуск мають точно контролювати.
МКС виконуватиме маневри за допомогою своїх установок та сили інших апаратів. Для повного виходу з орбіти знадобиться додатковий космічний транспорт, поза звичайними польотами до МКС.
Планується, що МКС мають опустити над незаселеною зоною південної частини Тихого океану (SPOUA) в районі «Точки Немо» ㅡ умовної точки у Світовому океані, що вважається найвіддаленішою від будь-якої суші на Землі.
Після виконання маневрів для вирівнювання до кінцевої цілі на Землі та слідів сміття оператори МКС виконають останній поштовх, щоб якнайнижче опустити станцію та забезпечити безпечний вхід в атмосферу.
А що буде потім?
Раніше NASA підписало угоду з кількома компаніями для створення приватних космічних станцій. Там зазначили, що хочуть підтримувати постійну присутність США на низькій орбіті Землі шляхом переходу з Міжнародної космічної станції на інші платформи.
Зокрема, нові контракти мають стимулювати розвиток комерційних незалежних космічних станцій, послуги яких NASA хоче отримувати у майбутньому за нижчою ціною. Утім, лише перший етап цього проєкту триватиме до 2025 року.
Попри те, що США вже понад 20 років активно співпрацюють з МКС, адміністрація 45-го президента країни Дональда Трампа розглядала можливість припинити фінансування цього проєкту.
Окрім того, через випробування Росії (яка, до речі, теж планує вийти з проєкту МКС), у грудні 2021 року NASA змушене було відкласти вихід своєї команди у відкритий космос через сміття біля станції.