У НАТО й Україні ще не помітили «справжньої деескалації» біля кордонів. РФ казала, що виводить частину військ з Білорусі
У НАТО та Україні поки не спостерігають відведення російських військ від кордонів та «справжньої деескалації». Раніше 15 лютого у Росії заявили, що частина їхніх підрозділів покидає Білорусь після спільних військових навчань.
Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба на брифінгу заявив, що повірить у деескалацію, коли побачить відведення військ.
«З Росії постійно лунають різні заяви, тому в нас є вже правило не "почуємо — тоді повіримо", а "побачимо — тоді повіримо". Побачимо відведення — повіримо у деескалацію», — сказав міністр.
А генсек НАТО Єнс Столтенберг зазначив, що заява Росії про виведення військ із Білорусі «дає підстави для оптимізму», але «справжньої деескалації» Альянс ще не побачив, цитує The Guardian.
«Поки ми не бачимо жодних ознак деескалації на місцях, не бачимо ознак скорочення російських військ на кордоні України, ми продовжуємо стежити», — Столтенберг.
Крім того, американська компанія Maxar Technologies опублікувала нові знімки зі своїх супутників. Там зазначили, що зафіксували посилену активність російських військ біля кордонів України, зокрема у Білорусі, анексованому Криму та західній частині РФ. Водночас знімки зробили 13-14 лютого, до того, як Росія повідомила про виведення частини військових із Білорусі.
Що заявили в Росії?
У Міноборони РФ повідомили, що деякі російські підрозділи вже завершили військові навчання в Білорусі: зокрема, підрозділи Південного військового округу та Західного військового округу Росії готуються 15 лютого повертатися до місць дислокації.
Менше з тим, частина підрозділів залишається у Білорусі, оскільки навчання триватимуть до 20 лютого. На полігоні Обуз-Леснівський відбудуться бойові стрільби, а бригада морської піхоти спільно з підрозділами Білорусі за підтримки оперативно-тактичної та армійської авіації відпрацює введення оборонного бою та маневрування в різних напрямках.
Можливий напад Росії
В українській розвідці казали, що Росія готується до можливої атаки на схід і південь України взимку 2022 року. Американські розвідники (відповідно до можливого сценарію, яким поділився Bloomberg) вважають, що наступ на Україну може відбутися у трьох напрямках: з окупованого Криму, з Білорусі та з боку російського кордону.
За даними Міноборони, наразі біля кордонів України залишаються 140 тисяч російських військових.
Водночас українська влада запевнила, що армія готова дати відсіч, а партнери на нашому боці. В МЗС закликали зберігати спокій, консолідуватися та уникати дій, що розхитують стабільність та сіють паніку. Крім того, поки що Міноборони України не помічало формування біля наших кордонів наступальних угруповань РФ. А міністр оборони сказав, що не вірить у взяття Києва: мовляв, наступати на столицю можна лише з боку Білорусі, але там три чверті кордону — болота і складний рельєф, який буде важко пройти.