Панікувати чи зберігати спокій? Головне про останні події щодо російської загрози

Президент США Джо Байден увечері 11 лютого провів термінову нараду з лідерами країн НАТО і США, після якої ціла низка країн закликала своїх громадян якомога швидше виїхати з України, а деякі держави почали евакуацію дипломатів. Розбираємося, що такого їм сказав Байден та чи варто українцям панікувати.
Чому всі різко заворушилися?
У четвер, 10 лютого, Байден закликав американців, які перебувають в Україні, виїхати «вже зараз», але не те щоб це щось нове — подібні рекомендації вже неодноразово звучали раніше.
Згодом стало відомо, що президент США 11 лютого збирає онлайн-зустріч із трансатлантичними лідерами, щоб обговорити ситуацію навколо України. За даними The Guardian, США захотіли терміново зателефонувати союзникам, щоби поділитися новими розвідданими.
За офіційними релізами, на переговорах лідери зазначили про реальність загрози військового нападу на Україну з боку РФ і наголосили на важливості продовження діалогу з Росією — здавалося б, теж нічого нового.
Однак майже одразу після зустрічі країни одна за одною почали закликати своїх громадян «негайно» покинути територію України. Ізраїль, крім цього, почав евакуацію сімей дипломатів, а Південна Корея наказала своїм громадянам виїхати, погрожуючи відповідальністю за законом у разі невиконання. Наступного дня про евакуацію заявило все більше країн.
Чим їх так налякав Байден?
Як пише The Guardian із посиланням на дипломатичні джерела, Байден нібито сказав іншим лідерам країн НАТО та ЄС, що президент РФ Володимир Путін вирішив здійснити вторгнення в Україну вже найближчими днями.
Згодом німецьке видання Der Spiegel написало, що, за даними ЦРУ та американських військових, Росія може розпочати вторгнення у середу, 16 лютого.
Тоді стало відомо, що США вирішили відправити до Польщі ще 3 тисячі військових, аби «заспокоїти» союзників за НАТО через нарощування військ РФ поблизу кордонів України.
12 лютого США почали евакуювати з України частини дипломатів і припиняти надавати консульські послуги. А напередодні радник Байдена з питань нацбезпеки Джейк Салліван закликав американських громадян виїхати з України «впродовж подальших 24-48 годин».
Усе настільки погано?
Попри все, посли Європейського Союзу та Великої Британії в Україні — Матті Маасікас і Мелінда Сіммонс — повідомили, що залишаються в Києві. Крім того, Європейський союз заявив, що не закриватиме свої дипломатичні представництва в Києві на тлі ймовірної російської загрози.
Американське видання CNN із посиланням на джерела в Адміністрації Байдена пише, що влада США навмисно «нагнітає» і розкриває секретну інформацію розвідки щодо вторгнення РФ в Україну, щоб віднадити Росію від її можливих намірів.
Деякі аналітики пишуть, що такими заявами про неминучий наступ США нібито підштовхують країни НАТО до створення єдиного фронту для підтримки України. За їхніми припущеннями, Байден так хоче забезпечити солідарність європейських країн у питанні протидії Росії.
Міністр оборони Олексій Резніков нагадує, що за останні пів року вже не вперше лунають «оголошення» про початок повномасштабного вторгнення Росії. Він переконаний, що їх варто сприймати як додатковий спосіб зруйнувати наміри ворога.
8 лютого Резніков повідомляв, що російські військові ще не сформували так звані ударні угруповання, які необхідні для наступу. А якщо вони почнуть це робити — українські військові помітять і заздалегідь відреагують. Резніков запевняє, що українська армія готова «дати відсіч», та закликає українців не переживати.
Що на це кажуть у Росії?
Росія, як завжди, звинувачення відкидає. Офіційна представниця Міністерства закордонних справ РФ Марія Захарова назвала заяву американської влади «істерикою». «Англосаксам потрібна війна», — заявила вона.
Перший заступник голови комітету Ради Федерації з міжнародних справ Володимир Джабаров заявив, що США та НАТО спеціально нагнітають ситуацію навколо України, бо нібито «хочуть реалізувати військовий сценарій» протистояння Росії та України й запровадити жорсткі санкції.
А посол Росії у США Анатолій Антонов сказав, що таким чином США нібито прагнуть «підвищити градус пропагандистської кампанії проти Росії», а їхні заяви про напад РФ на Україну є «безпідставними» й не підкріплені жодними доказами.
А що українська влада?
У Міністерстві закордонних справ нас запевняють, що українська влада, дипломатія та армія докладають усіх зусиль, аби Україна залишалася стійкою та готовою до різних сценаріїв розвитку подій. Україна зараз має сильну позицію, а громадяни мають зберігати спокій та не сіяти паніку, наголошують у відомстві.
Президент Володимир Зеленський заявив, що зараз в інформаційному просторі надто багато повідомлень про можливу повномасштабну війну з боку Росії. За його словами, Україна отримує інформацію від партнерів та аналізує її. «Готові до будь-яких кроків з будь-якої сторони», — запевняє Зеленський.
Раніше він також заявляв, що вивезення дипломатів деяких країн з України ще не означає неминучого загострення. За його словами, це «тонкощі складної дипломатичної гри».
Яка зараз ситуація на кордонах?
За даними Міноборони, біля кордонів України залишаються 140 тисяч російських військових — наземні, повітряні та морські сили. Нові супутникові знімки показують, що Росія продовжує накопичувати війська, а розгортання тепер має «підвищений рівень активності та готовності».
Водночас у Білорусі з 10 лютого проходять спільні військові навчання з Росією. Солдати мають відпрацювати «відбиття зовнішньої агресії». За даними НАТО, у навчаннях візьмуть участь близько 30 тисяч російських військових — найбільше з часів Холодної війни. А супутникові знімки показують, що війська РФ у Білорусі перебувають за 50 км від кордону України.
І що з цим усім робити?
Як реагувати на таке пожвавлення в інформпросторі — вирішувати вам. Ми ж радимо зберігати спокій, дотримуватися інформаційної гігієни і бути готовими до різних сценаріїв.
Для цього можуть стати у пригоді наші матеріали про те, що слід покласти до тривожної валізи, як вижити в місті у випадку воєнних дій та надзвичайних ситуацій, як підтримати українську армію, що варто знати про укриття та які практичні речі може зробити кожен із нас на випадок загострення. Також можуть бути корисними поради психотерапевта про те, як зберігати спокій перед імовірною війною.
- Поділитися: