У Норвегії повідомили про смерть двох вакцинованих від COVID-19. Зв’язку між щепленням і смертю поки не проводять
Медичне агентство Норвегії повідомило про смерть двох мешканців будинку для людей похилого віку, яких до того вакцинували від COVID—19 препаратом Pfizer/BioNTEch. Влада наразі з’ясовує, чи не була викликана смерть людей щепленням.
Агентство не уточнює віку померлих, а також коли саме вони отримали щеплення від COVID-19. Воно, втім, зазначає, що дані, на основі яких вакцину було схвалено для екстреного використання, не включають результати досліджень на людях віком від 85 років.
«Про те, як побічні ефекти вакцинування вплинуть на найстарше населення, нам відомо дуже мало. Припускається, що вони будуть такі самі, як і для молодшого населення», — говорить відомство.
Медичне агентство Норвегії також додає, що щотижня в країні в будинках для людей похилого віку помирають приблизно 400 людей. Тому говорити про взаємозв’язок вакцинування та смерті людей зарано — це питання будуть вивчати.
Це не перше повідомлення про смерть людей, вакцинованих від COVID-19. Минулого тижня у Швейцарії повідомляли про смерть 91-річної жінки, яку до того щепили від коронавірусу, але тоді зв'язок між цими двома подіями не підтвердили.
Що з коронавірусом у Норвегії?
У країні з населенням трохи більше ніж п'ять мільйонів людей за весь час виявили менше як 52 тисячі хворих на COVID-19, із них померли менше ніж 500 людей. За даними Європейського центру з контролю та профілактики захворювань, за кількістю випадків COVID-19 на 100 тисяч населення Норвегія посідає четверте з кінця місце в ЄС.
Попри загалом успішний досвід боротьби з COVID-19, 3 січня влада Норвегії оголосила про посилення обмежень: це, зокрема, заборона продавати алкоголь у ресторанах і барах, переведення студентів вишів на дистанційне навчання, рекомендації не подорожувати в межах країни чи за кордон.
26 грудня в Норвегії почали вакцинацію від коронавірусу препаратом Pfizer/BioNTech, який за кілька днів до того затвердили в Європейському Союзі (Норвегія не є членом ЄС). Станом на 4 січня щеплення зробили трохи більш як двом тисячам людей — здебільшого через проблеми з доставкою вакцини. Після цього темпи вакцинації в країні посилили.
А що з вакциною Pfizer/BioNTech? Вона ж має побічні ефекти?
У країнах, де почали вакцинацію цим препаратом, справді повідомляли про серйозні побічні ефекти — передусім сильну алергічну реакцію. Наразі це вкрай поодинокі випадки, якщо порівняти з кількістю людей, які отримали вакцину. Велика Британія, утім, застерігає від вакцинації людей з алергією, а у США всі вакциновані мають перебувати деякий час у лікарні на випадок алергічної реакції.
Що саме її може спричинити, наразі невідомо. Медичні фахівці, яких опитали Reuters і The Washington Post, припустили, що алергічну реакцію міг викликати поліетиленгліколь — елемент, призначений для стабілізації компонента.
На початку січня в Мексиці повідомили про нову побічну реакцію у 32-річної лікарки, яку госпіталізували після щеплення вакциною Pfizer/BioNTech проти COVID-19. Попередній діагноз — енцефаломієліт, тобто запалення головного та спинного мозку. Цей випадок поки вивчають.
Підписуйтеся на щотижневу розсилку від редакції hromadske, щоб знати, що насправді відбувається. Лист приходить щонеділі. Без спаму. Без реклами. Тільки найважливіше за тиждень.