У ПЦУ назвали «собор» Філарета розколом
Проведення собору ліквідованого Київського патріархату означатиме церковне розділення з усіма канонічними та юридичними наслідками.
Про це йдеться в заяві прес-служби Православної церкви України.
«Самовільне та позастатутне проведення зборів невизначеної групи не уповноважених осіб з присвоєнням цим зборам назви «Собору» означатиме церковне розділення та відділення організаторів та учасників таких зборів від Православної церкви України з усіма канонічними та юридичними наслідками», — йдеться в заяві.
В ПЦУ вкотре наголошують на тому, що Українська православна церква Київського патріархату як окреме релігійне об’єднання припинила свою діяльність шляхом об’єднання та приєднання до утвореної єдиної помісної православної церкви України.
Крім того, у ПЦУ підкреслюють, що мають повноцінний статус автокефалії, тобто повної адміністративної незалежності.
«ПЦУ не є «митрополією Константинопольського патріархату» і не підкоряється йому, зберігаючи з Вселенським патріархатом той самий молитовний і канонічний зв’язок, що і решта помісних церков.
У заяві також наголошується, що томос про автокефалію принципово не відрізняється від низки подібних томосів, наданих у минулому іншим помісним церквам. Про умови його надання стало відомо ще в грудні 2018 року.
«Відтак проголошення лише зараз негативних оцінок, цілком суголосних з пропагандою проти томосу зі сторони Московського патріархату, викликає здивування і глибоке несприйняття в церкві та суспільстві», — йдеться в заяві.
В ПЦУ нагадують, що Філарет сам скликав об’єднавчий собор і голосував за його рішення.
«Персональна відмова когось з учасників через кілька місяців після події визнавати рішення собору, оголошення їх «ситуативними», тобто нібито зробленими зі свідомим наміром ввести когось в оману — не можуть відмінити чи зупинити чинність цих рішень», — сказано у заяві.
Раніше почесний патріарх Православної церкви України Філарет заявив, що не приймає Томос, оскільки до отримання не був ознайомлений з його змістом.
Нагадаємо:
- На думку Філарета, Православна церква України ззовні повинна мати статус митрополії Константинопольського патріархату, а всередині — бути патріархатом, тобто Українською православною церквою Київського патріархату.
- Патріарх Філарет заявив, що боротиметься за церкву, «незалежну від Москви і Константинополя».
- Водночас глава ПЦУ Епіфаній вважає, що повернення Київського патріархату означатиме повернення в ізоляцію.