Почесний патріарх Православної церкви України (ПЦУ) Філарет заявив, що буде і далі боротись за Єдину помісну Українську православну церкву, «незалежну ні від Москви ні від Константинополя». Про це він сказав у вівторок на святковому богослужінні в день пам'яті священномученика Макарія, митрополита Київського, у Володимирському кафедральному соборі у Києві.

Філарет наголосив, що «приклад священномученика Макарія спонукає нас йти прямою дорогою навіть до смерті».

«Тому ми повинні йти своєю прямою дорогою і не відходити на криву дорогу. А що значить прямою дорогою, а не кривою? Це означає жити по правді, а не жити як вигідно. Сьогодні вигідно так, пристосовуються до сьогоднішнього дня, завтра буде інше — будуть пристосовуватися до іншого дня. Це і є крива дорога, а пряма дорога — йти дорогою правди, любити Бога, не зраджувати Його і любити ближнього», — сказав патріарх.

Тому будемо і далі боротися за Єдину помісну українську православну церкву, незалежну ні від Москви ні від Константинополя. Ми повинні служити своєму народу, своїй Церкві, служити Богові і до Нього простягати руки і серце і всю душу», — наголосив Філарет.

Нагадаємо, Філарет покликав 14 травня низку єпископів вшанувати пам'ять священномученика Макарія у Володимирському соборі. Як пояснив Громадському релігієзнавець Дмитро Горєвой, таким чином Філарет перевірить, скільки ієрархів підтримують його. Релігієзнавець вважає, що ідею порушити положення томосу підтримає невелика частина єпископів ПЦУ.

Також нагадаємо, Філарет раніше заявляв, що незадоволений статусом митрополії для ПЦУ.

Водночас Епіфаній вважає, що повернення Київського патріархату означатиме повернення в ізоляцію.

Нагадаємо:

  • 15 грудня 2018 року на Об'єднавчому соборі в Києві створили Православну церкву України. Предстоятелем Української помісної православної церкви обрали митрополита Переяславського та Білоцерківського Епіфанія, представника УПЦ КП.
  • 5 січня 2019 року Вселенський патріарх Варфоломій у своїй резиденції у Стамбулі підписав томос, який проголошує автокефалію новоствореної Православної церкви України. 6 січня Варфоломій передав Епіфанію посох і томос, який проголошує автокефалію. Тепер процедура отримання Україною церковної незалежності офіційно завершена.
  • 7 січня у Софії Київській відбулося перше богослужіння після надання томосу Православній церкві України.

Помісна церква — це об'єднання всіх православних вірян, яке створюється за територіальним принципом. Помісна церква виступає на противагу вселенській, стає незалежною та самоврядною на території певної держави та зазвичай узгоджується з політико-адміністративним поділом та державними кордонами.

Поділитись: