У Польщі заявили, що режим Лукашенка заробив мільйони доларів завдяки організації незаконної міграції
Речник міністра—координатора спеціальних служб Польщі Станіслав Жарин заявив, що у Білорусі організували канал незаконної міграції через територію країни до ЄС, а білоруська влада на цьому заробила десятки мільйонів доларів.
Про це пишуть Polsat News та Polskie Radio.
Жарин заявив, що залежно від маршруту мігранти платять від 2 000 до 14 000 доларів за людину, а більшість грошей надходить до білоруських державних установ. За словами політика, дохід від мігрантів сягає десятки мільйонів доларів.
Він додав, що на основі зібраних даних служби можуть ідентифікувати кілька установ у Білорусі, які отримують прибуток від нелегального міграційного шляху. Зокрема Жарин згадав про аеропорт у Мінську та білоруську авіакомпанію «Белавія».
«Ми повинні пам'ятати, що санкції ЄС були введені щодо них, існує заборона на рейси цих ліній на територію Європейського Союзу. Нещодавно в польських ЗМІ з’явилася інформація, що через це рішення авіакомпанії "Белавія" опинилися на межі банкрутства, вони шукають нові шляхи покращення свого фінансового становища», ㅡ сказав Жарин.
Він також заявив, що гроші зі схеми незаконної міграції нібито йдуть до адміністрації самопроголошеного президента Білорусі Олександра Лукашенка: «Адже президентська адміністрація контролює туристичне бюро "Центр-курорт", тобто турбюро, котре оформляє запрошення для мігрантів, на підставі яких ці люди приїжджають до Білорусі».
Не перше звинувачення
Раніше німецьке видання Bild am Sonntag повідомляло, нібито влада Німеччини розслідує причетність Лукашенка до організації каналу незаконної міграції через Білорусь. Хоча офіційного підтвердження цієї інформації не було.
Видання вказувало, що мігранти із країн Близького Сходу, які прямують до Німеччини, приїжджають до Білорусі за студентськими візами. А після цього білоруські прикордонники перевозять їх до ділянок польського кордону, які мають найслабшу охорону. Уже потрапивши до ЄС, мігранти вирушають до Німеччини. За даними Bild, за допомогу у перетині кордону мігранти нібито платять до 4 000 євро.
Проблеми на кордоні
Наразі вже низка країн ЄС страждають через потоки мігрантів через Білорусь. Олександр Лукашенко ще наприкінці травня 2021 року у відповідь на санкції ЄС заявив, що перестане стримувати рух мігрантів через свою країну до Литви. Але ситуація загострилася з початку липня.
Уряд Литви оголосив про запровадження режиму надзвичайної ситуації через різке зростання кількості нелегальних мігрантів. А пізніше литовська влада також оголосила про будівництво стіни на кордоні з Білоруссю.
Згодом ситуація загострилася і в Польщі. На початку вересня польська влада вирішила запровадити у прикордонних регіонах надзвичайний стан. Проте наплив нелегальних мігрантів це не зупинило. З початку серпня польська прикордонна служба запобігла щонайменше 15 тисячам спроб мігрантів порушити кордон.