У Путіна кажуть, що влада Казахстану допомоги з протестами поки не просила

Влада Казахстану наразі не зверталася до Росії по допомогу через масові протести, які тривають у країні.

Про це каже речник президента РФ Дмитро Пєсков, передають російські «РИА Новости».

Він зазначає, що у Кремлі виступають проти втручання когось ззовні і вважають, що влада Казахстану сама впорається з проблемами.

«Ми переконані, що наші казахстанські друзі можуть самостійно розв'язати свої внутрішні проблеми… Важливо, щоб ніхто не втручався ззовні», — сказав Пєсков.

МЗС Росії також оприлюднило на своєму сайті заяву, у якій вказало, що уважно стежить «за подіями в сусідській братній країні».

«Виступаємо за мирне розв'язання всіх проблем у межах конституційно-правового поля та діалог, а не через вуличні заворушення та порушення законів. Саме на це спрямовані кроки президента Казахстану Токаєва щодо стабілізації ситуації, оперативного розв'язання наявних проблем, зокрема тих, що є в законних вимогах протестувальників», — ідеться в заяві.

Додамо, що у самопроголошеного президента Білорусі Олександра Лукашенка також заявили, що той спочатку обговорив протести з Путіним, а потім і з президентом Казахстану Касим-Жомартом Токаєвим. Зазначається, що ці троє політиків перебувають «на постійному контакті».

Що відбувається у Казахстані?

Люди вийшли на протести після того, як уряд запровадив з 1 січня 2022 року нову ціну на зріджений нафтовий газ. Протестувальники заявили, що більшість транспорту в Мангістауській області заправляється цим паливом, але нинішній розмір мінімальної заробітної плати робить його фактично недоступним.

Вони вимагали вдвічі знизити ціну, а їхню область забезпечити постійним запасом газу, бо зараз вони стикаються зі збоями в його подачі. Зрештою президент Казахстану Касим-Жомарт Токаєв 4 січня оголосив про зниження ціни на газ — лише в Мангістауській області. Також люди вимагали відставки уряду, цю вимогу виконали зранку 5 січня.

Однак протестувальників це не зупинило: 5 січня вони продовжили акції, зокрема захопили будівлю акимату (держадміністрації) в Алмати.

Демонстранти вимагали відставки колишнього президента Нурсултана Назарбаєва з посади очільника Ради безпеки, який, на їхню думку, покинув пост глави держави лише формально.

Після цього Токаєв заявив, що очолить Раду безпеки Казахстану замість Назарбаєва. Заворушення у країні Токаєв пов'язує зі «змовниками, яких підтримують фінансово», та обіцяє жорстко реагувати.

Усе це відбувається на тлі режиму надзвичайного стану, який Токаєв запровадив у столиці Нур-Султані та найбільшому місті країни — Алмати, а також в Алматинській та Мангістауській областях.