Демонстранти захопили аеропорт Алмати. Військові покинули летовище — ЗМІ
Протестувальники 5 січня захопили аеропорт найбільшого міста Казахстану — Алмати. Пасажирів звідти евакуювали, а військові летовище покинули самі.
Про це повідомило видання Orda.kz з посиланням на пресслужбу аеропорту.
«Вони дійшли до аеропорту. За попередніми даними, в аеропорту зараз перебувають приблизно 45 загарбників. Коли вони зайшли, наші працівники залишили аеропорт. На момент захоплення пасажирів у терміналі не було. Ми заздалегідь швидко евакуювали пасажирів», — розповіла пресслужба аеропорту.
Там також додали, що не знають, куди з летовища пішли військові. В Алмати вже скасували свої рейси катарська компанія Jazeera Airways та білоруська «Белавиа».
Незадовго до підтвердження пресслужби про захоплення аеропорту виданню Orda.kz також розповідав блогер Алішер Елікбаєв. Він мав вилетіти опівночі.
«Цілий день пасажирам казали, що армія захищає аеропорт, літаки літають у штатному режимі, а реєстрація відбувалась у ручному режимі. Зараз у службі безпеки аеропорту нам сказали: "Вибачте, аеропорт захоплений. Рейсів сьогодні не буде"», — розповів Елікбаєв.
Що відбувається у Казахстані?
Люди вийшли на протести після того, як уряд запровадив з 1 січня 2022 року нову ціну на зріджений нафтовий газ. Протестувальники заявили, що більшість транспорту в Мангістауській області заправляється цим паливом, але нинішній розмір мінімальної заробітної плати робить його фактично недоступним.
Вони вимагали вдвічі знизити ціну, а їхню область забезпечити постійним запасом газу, бо зараз вони стикаються зі збоями в його подачі. Зрештою президент Казахстану Касим-Жомарт Токаєв 4 січня оголосив про зниження ціни на газ — лише в Мангістауській області. Також люди вимагали відставки уряду, цю вимогу виконали зранку 5 січня.
Однак протестувальників це не зупинило: 5 січня вони продовжили акції, зокрема захопили будівлю акимату (держадміністрації) в Алмати.
Демонстранти вимагали відставки колишнього президента Нурсултана Назарбаєва з посади очільника Ради безпеки, який, на їхню думку, покинув пост глави держави лише формально.
Після цього Токаєв заявив, що очолить Раду безпеки Казахстану замість Назарбаєва. Заворушення у країні Токаєв пов'язує зі «змовниками, яких підтримують фінансово», та обіцяє жорстко реагувати.
Усе це відбувається на тлі режиму надзвичайного стану, який Токаєв запровадив у столиці Нур-Султані та найбільшому місті країни — Алмати, а також в Алматинській та Мангістауській областях.
- Поділитися: