Комітет Ради схвалив законопроєкт про формування Вищої кваліфкомісії суддів, який суперечить домовленостям з МВФ
Комітет Верховної Ради з правової політики схвалив зміни у тексті законопроєкту № 3711, в якому, зокрема, йдеться про формування Вищої кваліфкомісії суддів. Формувати її зможе Вища рада правосуддя попри те, що міжнародні партнери України закликали цього не робити.
Про це повідомив Михайло Жернаков, голова правління фундації DEJURE, та «Центр протидії корупції».
«Комітет з правової політики повністю схвалив переписаний під ВРП текст законопроєкту № 3711 про формування Вищої кваліфкомісії суддів. Депутатів не зупинило те, що текст законопроєкту повністю суперечить Меморандуму України з МВФ, висновку Венеційської комісії, рекомендаціям послів G7 та ЄС», ㅡ написав Жернаков.
Нагадаємо, раніше «Центр протидії корупції» заявляв, що члени Комітету з питань правової політики під час зимових свят змінили редакцію законопроєкту №3711, який передбачає перезапуск Вищої кваліфкомісії суддів (ВККС).
В оновленому варіанті проєкту закону роль міжнародних експертів у відборі членів ВККС депутати «звели нанівець», а ВРП отримала повний контроль над формуванням Вищої кваліфкомісії суддів.
Зокрема, у комітеті Ради пропонували, щоб конкурсна комісія лише ветувала недоброчесних кандидатів, а ВРП оцінювала кандидатів і вирішувала, кого призначити до ВККС.
Окрім цього, положення про конкурс затверджує ВРП, вона ж формує склад конкурсної комісії на власний розсуд та від неї залежить конкурсна комісія.
У «Центрі протидії корупції» заявляють, що остання редакція законопроєкту відрізняється від тієї, яку члени комітету погодили в грудні під час обговорень: «Натомість підготовка нового тексту, схоже, здійснювалась на закритих засіданнях, про які депутати всупереч закону не інформували громадськість».
Що передувало?
Нагадаємо, у червні 2020 року президент Володимир Зеленський вніс як невідкладний законопроєкт зі змінами до закону «Про судоустрій та статус суддів».
Законопроєкт прописує порядок формування Вищої кваліфікаційної комісії суддів (ВККС) — «одного з ключових органів суддівського врядування». Новий склад ВККС має призначати ВРП за результатами конкурсного відбору. У склад конкурсної комісії Зеленський пропонував включити іноземних експертів.
Також у новому законопроєкті скасовується норма про скорочення суддів Верховного суду (за реформою Зеленського склад ВС скоротився з 200 до 100 суддів). Також документ скасовує рішення про скорочення їхньої зарплати. Детальніше про пропозиції Зеленського можете почитати тут.
Венеціанська комісія загалом позитивно оцінила законопроєкт Зеленського про судову реформу, однак ще заявила, що законопроєкт № 3711 є лише частиною кроків у правильному напрямку. Міжнародні експерти наголосили на нагальній потребі заповнити близько дві тисячі вакансій суддів в Україні. А зробити це можна через перепризначення складу Вищої кваліфікаційної комісії суддів.
У комісії рекомендували якнайшвидше врегулювати питання щодо доброчесності й етики у діяльності членів Вищої кваліфікаційної комісії (чого не передбачає президентський закон) та наголошували, що нова Вища кваліфікаційна комісія суддів має бути повністю автономною.