Зеленський вніс законопроект про судову реформу — з урахування вимог Конституційного суду

Президент Володимир Зеленський вніс як невідкладний законопроект зі змінами до закону «Про судоустрій та статус суддів». Він повинен робити законодавство відповідним до двох рішень Конституційного суду.

Документ №3711 опублікований на сайті парламенту.

У пояснювальній записці зазначається, що його мета зокрема — робити законодавства відповідним з рішеннями КС. Одним з них від 11 березня 2020-го КС частково визнав неконституційною реформу Зеленського, іншим (від 18 лютого 2020-го) — визнав неконституційною ліквідацію Верховного суду ще у судовій реформі Петра Порошенка.

Таким чином, у новому законопроекті скасовується норма про скорочення суддів Верховного суду (за реформою Зеленського склад ВС скоротився з 200 до 100 суддів). Також документ скасовує рішення про скорочення їхньої зарплати.

Так, суддя Верховного суду матиме оклад у 75 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, розмір якого встановлено на 1 січня календарного року (було 55). Наприклад, якщо брати прожитковий мінімум на 1 січня 2020 року, зарплата судді становитиме 157 650 гривень. Якщо суддів 200, то на їхню зарплату на місяць треба 31,5 мільйона гривень.

Зараховувати суддів Верховного суду будуть у касаційний суд тієї юрисдикції, яка відповідає юрисдикції судової палати Верховного Суду України, в якій суддя працював раніше.

Також закон передбачає кваліфікаційне оцінювання суддів упродовж року. Якщо воно виявить, що суддя не може займати свою посаду за критеріями компетентності, професійної етики або доброчесності, його звільнять.

Немає в новому законі і згадки про комісію з питань доброчесності та етики, яка була у реформі Зеленського і могла б впливати на Вищу раду правосуддя (ВРП).

Також законопроект прописує порядок формування Вищої кваліфікаційної комісії суддів (ВККС) — «одного з ключових органів суддівського врядування».

Новий склад ВККС має призначати ВРП за результатами конкурсного відбору. У склад конкурсної комісії Зеленський пропонує включити іноземних експертів. Зазначимо, що подібна практика була при відборі суддів Антикорупційного суду.

«Добір здійснюватиметься конкурсною комісією у складі представників суддівського корпусу та міжнародних експертів. Зокрема, пропонується, щоб до складу комісії входили три особи з-поміж суддів або суддів у відставці, запропоновані Радою суддів України, та три особи з-поміж міжнародних експертів, визначені Вищою радою правосуддя на підставі пропозицій міжнародних та іноземних організацій, які надають Україні міжнародну технічну допомогу чи провадять свою діяльність у сфері юстиції та/або у сфері судової влади, та/або у сфері запобігання і протидії корупції», — йдеться у законопроекті.

Нагадаємо, 6 жовтня 2019 року Верховна Рада ухвалила в другому читанні та в цілому президентський законопроєкт про судову реформу.

Судова реформа передбачала скорочення кількості суддів Верховного суду з 200 до 100, запроваджувала новий порядок формування Вищої кваліфікаційної комісії суддів, створювала при Вищій раді правосуддя комісію доброчесності та етики, а також розширювала список посад, на які поширюється люстрація.

Але Конституційний суд визнав неконституційними низку положень цієї реформи.