Венеціанська комісія оцінила законопроєкт Зеленського про судову реформу: загалом позитивно, але є зауваження
У комісії Ради Європи «За демократію через право» (Венеційська комісія) загалом позитивно оцінили законопроєкт президента Володимира Зеленського «Про судоустрій та статус суддів». Він вніс його до Ради, щоб зробити законодавство відповідним до двох рішень Конституційного суду.
Своє рішення комісія затвердила і оприлюднила 9 жовтня.
Там зазначили, що законопроєкт № 3711 є лише частиною кроків у правильному напрямку. Міжнародні експерти наголосили на нагальній потребі заповнити близько дві тисячі вакансій суддів в Україні. Це можна зробити через перепризначення складу Вищої кваліфікаційної комісії суддів.
«Серйозною проблемою, з якою нині стикнулося українське судочинство, є величезна кількість незаповнених вакансій судових посад. Це пов’язано з бездіяльністю Вищої кваліфікаційної комісії суддів», — вважають у комісії.
Експерти також рекомендують якнайшвидше врегулювати питання щодо доброчесності й етики у діяльності членів Вищої кваліфікаційної комісії, чого не передбачає президентський закон.
У комісії наголошують, що нова Вища кваліфікаційна комісія суддів має бути повністю автономною.
Також не вирішеним називають питання щодо балансу кадрового складу Верховного суду.
Венеційська комісія — дорадчий орган Ради Європи, який надає висновки про відповідність законопроєктів європейським стандартам та цінностям.
Що передувало?
У серпні 2020 року голова Верховної Ради Дмитро Разумков направив до Венеціанської комісії запит, щоб отримати висновок про відповідність європейським стандартам і цінностям проєкту закону щодо судової реформи, який вніс президент.
У пояснювальній записці зазначається, що мета закону зокрема — зробити законодавство відповідним з рішеннями КС. Одним з них від 11 березня 2020-го КС частково визнав неконституційною реформу Зеленського, іншим (від 18 лютого 2020-го) — визнав неконституційною ліквідацію Верховного суду ще у судовій реформі Петра Порошенка.
Таким чином, у новому законопроєкті скасовується норма про скорочення суддів Верховного суду (за реформою Зеленського склад ВС скоротився з 200 до 100 суддів). Також документ скасовує рішення про скорочення їхньої зарплати. Детальніше про пропозиції Зеленського можете почитати тут.
- Поділитися: