У росії пригрозили вдарити по супутниках США, що допомагають Україні. У Білому домі відповіли
У МЗС росії заявили, що комерційні супутники США, які допомагають Україні у війні, «можуть стати цілями для удару у відповідь». У Білому домі пообіцяли надати відповідь на будь—яку атаку.
Про це пише Barron's.
26 жовтня заступник директора департаменту з нерозповсюдження та контролю над озброєннями МЗС росії Костянтин Воронцов заявив, що США та їхні союзники залучають компоненти цивільної інфраструктури в космосі у збройних конфліктах.
Він пригрозив, що ці об'єкти «можуть стати цілями для удару у відповідь».
«Квазіцивільна інфраструктура може виявитися законною метою для удару у відповідь», — сказав Воронцов.
У відповідь речник Ради національної безпеки США Джон Кірбі зазначив журналістам, що Сполучені Штати «належним чином» нададуть відповідь на будь-яку атаку росії по комерційних супутниках США.
Кірбі запевнив, що Сполучені Штати «притягуватимуть росію до відповідальності за будь-який такий напад, якщо він відбудеться».
Хоча в росії не уточнили, про які саме комерційні супутники США йдеться, найімовірніше, це про проєкт компанії Ілона Маска Starlink, який надає послуги супутникового інтернету, зокрема, для українських військових.
Що передувало?
У жовтні американський бізнесмен Ілон Маск, чия компанія надає послуги супутникового інтернету українським військовим, потрапив у скандал через висловлювання щодо «мирного плану» завершення російсько-української війни.
Він раптово заявив, що одним з імовірних результатів завершення війни буде формальне закріплення влади рф над окупованим Кримом та «перевибори» на інших окупованих землях. Перемогу України Маск назвав «малоймовірною» через кількісну перевагу російського населення.
Багатьох здивували ці заяви, що повторюють пункти російської пропаганди. А пізніше виявилося, що Маск хоче відмовитися від фінансування послуг супутникового інтернет-зв’язку в Україні та просить узяти на себе фінансування Пентагон.
Та, за даними ЗМІ, більшість терміналів для України та третина послуг з підключення до інтернету були оплачені принаймні частково США та Польщею, іншими організаціями. Оплачували послуги й українські волонтери.
Маск же заявляв, що до України відправили 25,3 тисячі терміналів Starlink, але лише 10 630 платять за обслуговування. На запитання, скільки грошей SpaceX витратила на підтримку Starlink в Україні, Маск заявив, що витрати наближаються до близько 20 мільйонів доларів на місяць. Зокрема, він скаржився що його компанія змушена «захищатися від кібератак, які стають усе складнішими».
А втім, після хвилі критики Маск все ж заявив «Чорт з ним» та анонсував, що продовжить оплачувати послуги Starlink для України.