У Руанді арештували героя фільму про геноцид 1994 року. Сім’я каже, що його викрали, влада — що він здався сам

31 серпня біля будівлі Слідчого комітету Руанди журналістам показали 66—річного Пола Русесабаджіна. За історією руандійця про кривавий геноцид 1994 року, в якому загинули до мільйона людей, зняли фільм. Тепер же Русесабаджіна звинуватили в тероризмі, викраденні й убивстві. Його сім’я певна, що чоловіка викрали, а звинувачення — не більш ніж помста авторитарного президента Руанди Пола Кагаме.

***

7 квітня 1994 року озброєні угруповання руандійських хуту почали масово винищувати інше корінне населення країни — представників етнічної меншини тутсі. Приводом стало збиття літака тодішнього президента Руанди Жювеналя Габіарімана, лідера екстремістського руху на чолі з хуту. За 100 днів геноциду загинуло, за різними оцінками, від 800 тисяч до мільйона людей — 20% усього населення країни.

Однією з найвідоміших постатей тієї доби став Пол Русесабаджін. У 1994 році він був заступником головного менеджера бельгійського готелю Hôtel des Mille Collines, розташованого в руандійській столиці Кігалі. Коли почався геноцид, Русесабаджін — за національністю хуту — переховував у готелі понад 1200 тутсі, врятувавши їх таким чином від розправи.

На основі історії Русесабаджіна у 2004 році зняли фільм «Готель "Руанда"». Він був номінований на три «Оскари» і досі входить до переліку 250 найкращих фільмів сучасності за версією iMDb. Сам Русесабаджін через погрози виїхав за межі Руанди і відтоді мешкав у Танзанії, Бельгії та США. У 2005 році тодішній американський президент Джордж Буш-молодший вручив йому Президентську медаль Свободи.

Кадр із фільму «Готель "Руанда"». Головну роль (Пола Русесабаджіна) зіграв Дон Чідл, який отримав за неї номінацію на «Оскар»iMDb

Після геноциду 1994 року до влади в Руанді прийшов Пол Кагаме — вихідець із тутсі, колишній лідер мілітарного Руандійського патріотичного фронту. Уже 26 років він керує країною у стилі «розумної диктатури»: створює привабливий імідж держави для західних країн, які охоче в неї інвестують, при цьому жорстоко придушуючи будь-яку опозицію власній владі.

У Кагаме напружені відносини з Русесабаджіном. Останній у 2006 році в автобіографії звинувачує руандійського президента в тому, що країною стали керувати «задля вигоди невеликої групи еліти-тутсі». А пізніше — навіть заявить, що Руандійський патріотичний фронт під керівництвом Кагаме також учиняв геноцид.

Кагаме в боргу перед Русесабаджіном не лишиться. Йому почнуть приписувати зв’язки з терористичною організацією, створеною хуту, — Демократичними силами звільнення Руанди. Вони базуються в сусідній Демократичній Республіці Конго і час від часу скоюють теракти в Руанді. Сам Русесабаджін ці звинувачення відкидає.

Президент Руанди Поль Кагаме, який керує країною останні 26 роківHildenbrand / Munich Security Conference

31 серпня Слідчий комітет Руанди оголосив звинувачення проти Русесабаджіна: тероризм, викрадення і вбивства людей, підпал. Один із конкретних епізодів — начебто фінансування Сил національного визволення (СНВ), яке влада вважає військовим крилом опозиційної політичної партії, співзаснованої Русесабаджіном. СНВ начебто отримали гроші від президента Зімбії Едгара Лунгу, із яким у Русесабаджіна гарні відносини. Лунгу відмовився це коментувати.

За словами руандійських слідчих, у телефоні чоловіка начебто виявили записи розмов, де він розповідав про напади проти Руанди. А затримати Русесабаджіна вони змогли в межах «міжнародного співробітництва», відмовившись уточнювати, про що саме йдеться.

Пол Русесабаджін дає інтерв'ю журналістам кенійського видання The East Nation через кілька днів після затримання і звинувачення в тероризмі та вбивстві людейThe East Nation / Twitter

Сім’я і оточення чоловіка заявили: це викрадення. Заснована Русесабаджіном фундація «Готель "Руанда"» у своїй заяві вказала, що руандійські слідчі не пустили до затриманого адвоката, а дружині відмовили в телефонній розмові. На думку сім’ї, Русесабаджін ніколи б сам не поїхав до Руанди, де він не жив останні 24 роки; його могли викрасти в Дубаї, де він перебував із приватним візитом, і силоміць доправили до Кігалі.

Президент Руанди Поль Кагаме всі ці звинувачення відкидає і каже: ніхто чоловіка не викрадав, а навпаки — той сам приїхав у Кігамі із власної волі. Кагаме також назвав Русесабаджіна «лідером терористів».

Дізнатися, що ж думає з цього приводу сам Русесабаджін, змогло лише кенійське видання The East Nation. Утім чоловік був небагатослівним: заявив, що обговорювати звинувачення проти себе не буде, а в Руанді до нього ставляться «з добротою».