У США розслідують дії працівника Zoom. Він нібито за вказівкою Китаю блокував обговорення протестів на площі Тяньаньмень
Міністерство юстиції США звинуватило працівника сервісу відеоконференцій Zoom у цькуванні й незаконному переданні особистих даних. Звинувачення пов’язані з блокуванням низки відеоконференцій, де мали обговорювати протести на площі Тяньаньмень у Пекіні 31—річної давнини.
Як стверджує американський Мін’юст, працівника Zoom звати Сіньцзян Цзін, і він живе в Китаї. За даними відомства, Цзін начебто брав участь у схемі з блокування низки Zoom-зустрічей у травні-червні 2020 року, де мали обговорювати події на площі Тяньаньмень 1989 року. Учасники цих зустрічей перебували на території Сполучених Штатів.
Про інцидент було відомо ще на початку червня. Тоді Zoom заблокувала акаунти трьох китайських правозахисників, що перебували на території США й Гонконгу, під час обговорення ними подій на площі Тяньаньмень за вказівкою влади Китаю. Та повідомила, що дії активістів були незаконними й порушували китайське законодавство.
У 1989 році на площі Тяньаньмень у Пекіні відбулася серія продемократичних демонстрацій. 4 червня комуністична влада застосувала армію та почала розстрілювати учасників протестів. У тих подіях, за різними оцінками, загинули від декількох сотень до декількох тисяч людей. Офіційна влада Китаю всіляко придушує інформацію про ці події.
У чому конкретно звинувачують працівника Zoom?
За даними Мін’юсту США, згаданий працівник Zoom ще із січня 2019 року цензурував обговорення політичних та релігійних тем на платформі, роблячи це начебто за вказівкою Комуністичної партії Китаю. Він також начебто передавав китайській владі особисті дані учасників таких обговорень, як-от їхні ІР-адреси та імена.
Крім того, Цзін нібито створював фейкові акаунти учасників і свідків повстання на площі Тяньаньмень, щоб видати їх за прихильників «терористичних організацій, підбурювання до насилля та дитячої порнографії», ідеться в повідомленні. Зібрану працівником інформацію КПК начебто використовувала для залякування учасників згаданих обговорень.
Мін’юст США видав ордер на арешт Цзіна. У разі доведення всіх висунутих проти нього обвинувачень йому загрожує до 10 років позбавлення волі.
Що кажуть у Zoom зараз?
Хоча в повідомленні Міністерства юстиції США назва компанії не згадується, сам Zoom підтвердив, що йдеться саме про їхнього співробітника. Там сказали, що Цзін був відповідальний за співпрацю сервісу з китайською владою, і після порушення внутрішніх правил компанії його звільнили з посади.
Утім, у Zoom після внутрішньої перевірки вважають, що згаданий працівник не передавав особисті дані учасників конференцій про протести на площі Тяньаньмень китайській владі, за винятком «менш ніж десятка людей». Немає в компанії і підтверджень того, що від нього КПК могла дізнатися комерційні дані Zoom.