Парк Вікторія, де збираються учасники акції в пам’ять про жертв придушення повстання проти комуністичної влади Китаю на площі Тяньаньмень у Пекіні, Гонконг, 4 червня 2020 року
Фото:

EPA-EFE/JEROME FAVRE

У Гонконгу відбулися традиційні акції в пам’ять про жертв придушення повстання проти комуністичної влади Китаю на площі Тяньаньмень у Пекіні. Цьогоріч проводити акції заборонили, але гонконзці все одно вийшли на вулиці.

Про це повідомляють BBC та South China Morning Post.

Вперше за 30 років влада автономії заборонила масові заходи 4 червня, коли вшановують пам’ять жертв антикомуністичного повстання на площі Тяньаньмень, в якому брали участь здебільшого студенти.

Гонконг та Макао — єдині території в Китаї, де дозволено згадувати про події на площі Тяньаньмень у 1989 році, в інших частинах КНР згадки про це жорстко придушуються, зокрема і в інтернеті.

Однак цьогоріч масові заходи заборонили під приводом коронавірусу. У Гонконзі діє заборона на зібрання в групи у понад 8 людей, але 4 червня тисячі жителів автономії вийшли на вулиці. Влада, зі свого боку, вивела на вулиці 3 тисячі спецпризначенців.

Організатори меморіальної акції заявили, що у заходах взяли участь 180 тисяч людей. Правоохоронці зокрема перекрили огорожею вхід до парку Вікторія, але гонконзці знесли частину огорожі і все одно потрапили у парк. Також акції відбулися й в інших районах міста.

Люди проходять через огорожу біля парку Вікторія, де відбулась акція в пам’ять про жертв придушення повстання проти комуністичної влади Китаю на площі Тяньаньмень у Пекіні, Гонконг, 4 червня 2020 року
Фото:

EPA-EFE/JEROME FAVRE

Під час вшанування пам’яті жертв повстання 4 червня гонконзці запалили тисячі свічок, а також вигукували продемократичні гасла. Деякі з них побоюються, що це останній рік, коли люди можуть відзначати цю дату, бо Пекін посилює свій вплив на автономію та придушує свободи місцевого населення.

Жінка ставить свічку біля воріт парку Вікторія в пам’ять про жертв придушення повстання проти комуністичної влади Китаю на площі Тяньаньмень у Пекіні, Гонконг, 4 червня 2020 року
Фото:

EPA-EFE/JEROME FAVRE

У 1989 році на площі Тяньаньмень у Пекіні відбулася серія продемократичних демонстрацій, 4 червня комуністична влада застосувала армію та почала розстрілювати учасників протестів. У тих подіях, за різними оцінками, загинули від декількох сотень до декількох тисяч людей. Офіційна влада Китаю всіляко придушує інформацію про ці події.

Один з найвідоміших кадрів тих подій — чоловік зупиняє танкову колону. Ім’я цієї людини невідоме, його називають «танкова людина».

Чоловік зупиняє танкову колону під час повстання на площі Тяньаньмень у Пекіні, Китай, 1989 рік
Фото:

Вікіпедія

Також нагадаємо, що в Гонконгу з новою силою спалахнули протести. Приводом стало ухвалення вищим органом Комуністичної партії Китаю так званого закону про національну безпеку. Він передбачає, що в регіоні заборонять антиурядові заклики та заклики до відокремлення від Китаю. Його ухвалили 28 травня, і для набуття чинності (що очікується вже восени цього року) його не має затверджувати влада Гонконгу.

Гонконг — особливий адміністративний район Китаю, один із фінансових центрів світу, розташований на острові на південному сході країни, колишня британська колонія. Після закінчення Другої світової війни Гонконг належав Великій Британії, але у 1984 році Лондон зобов’язався передати Гонконг Пекіну за умов, що острів збереже економічну незалежність і капіталістичний устрій. У 1997 році Китай отримав суверенітет над Гонконгом, відтоді вони існують за формулою «одна країна — дві системи».

Поділитись: