Попри заборону, гонконзці вшанували пам'ять жертв антикомуністичного повстання на площі Тяньаньмень

У Гонконгу відбулися традиційні акції в пам’ять про жертв придушення повстання проти комуністичної влади Китаю на площі Тяньаньмень у Пекіні. Цьогоріч проводити акції заборонили, але гонконзці все одно вийшли на вулиці.
Про це повідомляють BBC та South China Morning Post.
Вперше за 30 років влада автономії заборонила масові заходи 4 червня, коли вшановують пам’ять жертв антикомуністичного повстання на площі Тяньаньмень, в якому брали участь здебільшого студенти.
Гонконг та Макао — єдині території в Китаї, де дозволено згадувати про події на площі Тяньаньмень у 1989 році, в інших частинах КНР згадки про це жорстко придушуються, зокрема і в інтернеті.
Однак цьогоріч масові заходи заборонили під приводом коронавірусу. У Гонконзі діє заборона на зібрання в групи у понад 8 людей, але 4 червня тисячі жителів автономії вийшли на вулиці. Влада, зі свого боку, вивела на вулиці 3 тисячі спецпризначенців.
Організатори меморіальної акції заявили, що у заходах взяли участь 180 тисяч людей. Правоохоронці зокрема перекрили огорожею вхід до парку Вікторія, але гонконзці знесли частину огорожі і все одно потрапили у парк. Також акції відбулися й в інших районах міста.

Під час вшанування пам’яті жертв повстання 4 червня гонконзці запалили тисячі свічок, а також вигукували продемократичні гасла. Деякі з них побоюються, що це останній рік, коли люди можуть відзначати цю дату, бо Пекін посилює свій вплив на автономію та придушує свободи місцевого населення.

У 1989 році на площі Тяньаньмень у Пекіні відбулася серія продемократичних демонстрацій, 4 червня комуністична влада застосувала армію та почала розстрілювати учасників протестів. У тих подіях, за різними оцінками, загинули від декількох сотень до декількох тисяч людей. Офіційна влада Китаю всіляко придушує інформацію про ці події.
Один з найвідоміших кадрів тих подій — чоловік зупиняє танкову колону. Ім’я цієї людини невідоме, його називають «танкова людина».

Також нагадаємо, що в Гонконгу з новою силою спалахнули протести. Приводом стало ухвалення вищим органом Комуністичної партії Китаю так званого закону про національну безпеку. Він передбачає, що в регіоні заборонять антиурядові заклики та заклики до відокремлення від Китаю. Його ухвалили 28 травня, і для набуття чинності (що очікується вже восени цього року) його не має затверджувати влада Гонконгу.
Гонконг — особливий адміністративний район Китаю, один із фінансових центрів світу, розташований на острові на південному сході країни, колишня британська колонія. Після закінчення Другої світової війни Гонконг належав Великій Британії, але у 1984 році Лондон зобов’язався передати Гонконг Пекіну за умов, що острів збереже економічну незалежність і капіталістичний устрій. У 1997 році Китай отримав суверенітет над Гонконгом, відтоді вони існують за формулою «одна країна — дві системи».
- Поділитися: