У США вийшла з в’язниці колишня підрядниця спецслужб, яку засудили за злив таємних документів про втручання РФ

Федеральний суд штату Джорджія відпустив з в’язниці 29—річну колишню підрядницю Агентства національної безпеки США Реаліті Віннер, яку у 2018 році засудили за злив у ЗМІ таємних документів про причетність Росії до кібератаки на одну з американських компаній.

Про це в понеділок, 14 червня, повідомила адвокатка Віннер Елісон Еллен у Twitter.

За словами Еллен, її підзахисна все ще залишається засудженою — вона просто вже не відбуватиме покарання у в’язниці, тому що суд врахував її зразкову поведінку. Деякий час Віннер та її сім’ї заборонено коментувати ситуацію у ЗМІ.

Віннер працювала лінгвісткою в підрядній структурі Агентства національної безпеки США у штаті Джорджія і, як з’ясувалося згодом, передала журналістам видання The Intercept документи, які мали залишатися засекреченими до травня 2042 року.

У документах розповідалося про причетність РФ до хакерської атаки на компанію зі штату Флорида, яка розробляла програмне забезпечення для підрахунку голосів на виборах президента США у 2016 році.

Також там стверджувалося, що Росія намагалася отримати особисті дані понад 100 представників місцевих виборчих комісій і розсилала їм фішингові електронні листи. Але документи не вказували, чи вдалося Москві здійснити задумане.

У серпні 2018 року Віннер засудили за Актом про шпигунство за розголошення таємної інформації. Їй присудили понад п’ять років ув’язнення — це на той час був максимальний вирок за федеральний злочин, оголошений за адміністрації Дональда Трампа.

Сам Трамп, щоправда, пізніше у Twitter зазначав, що покарання є несправедливим: мовляв, «це ще дрібниці в порівнянні з тим, що зробила Гілларі Клінтон», цитує його NBC News. У лютому 2020 року захист Віннер подавав апеляцію, але її досі не задовольнили.

У квітні 2019 року спецпрокурор Роберт Мюллер опублікував свою доповідь про втручання Росії в президентські вибори 2016 року. У ньому зазначено, що Москва справді втручалася в американський виборчий процес. Були підозри й про зв'язок російської сторони й Дональда Трампа — вони не підтвердилися.

Росію неодноразово звинувачували у втручанні в вибори президента США у 2016 році. За даними спецслужб, російська розвідка використовувала два хакерські угруповання для злому серверів Демократичної партії.

Нинішня адміністрація США вважає, що Росія так само здійснювала спроби вплинути не результати виборів і у 2020 році. Через це у квітні 2021 року Вашингтон увів проти Кремля нові санкції.